Array ( [label] => «Կլիմայի արևելյան հարթակ II» ծրագրի շրջանակներում ստորագրվեց Փոխըմբռնման հուշագիր և հայտարարվեց դրամաշնորհների մրցույթի մասին [uri] => /news/climate-forum-east-ii.html [id] => 151 ) 1
«Կլիմայի արևելյան հարթակ II» ծրագրի...
«Կլիմայի արևելյան հարթակ II» ծրագրի շրջանակներում ստորագրվեց Փոխըմբռնման հուշագիր և հայտարարվեց դրամաշնորհների մրցույթի մասին
08.08.2015
Օգոստոսի 7-ին Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության (ՀԿԽԸ) կենտրոնական գրասենյակում «Կլիմայի արևելյան հարթակ II» ծրագրի շրջանակներում տեղի ունեցավ «Կլիմայի հայկական հարթակ»-ի աշխատանքային հանդիպումը, որի ընթացքում ստորագրվեց Փոխըմբռնման հուշագիր՝ հարթակի անդամ կազմակերպությունների միջև: Ընդհանուր առմամբ 16 հասարակական կազմակերպություն կշարունակեն իրենց աշխատանքը՝ 2013թ. ստեղծված «Կլիմայի հայկական հարթակ»-ի շրջանակներում՝ Կլիմայի փոփոխության ոլորտում տեղի ունեցող համաշխարհային զարգացումներին համահունչ, այդ թվում նաև կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության բնագավառում համագործակցության միջոցով համայնքների կայուն զարգացման ապահովման խնդիրը լուծելու համար:
Հանդիպման ընթացքում «Կլիմայի հայկական հարթակ»-ի անդամ կազմակերպությունների համար հայտարարվեց «Կլիմայի արևելյան հարթակ II» ծրագրի շրջանակներում նախատեսված երեք դրամաշնորհային մրցույթների մասին՝ «Տեղական մակարդակում Կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության գործողությունների պլանի մշակում», «Կլիմայի փոփոխության և առողջապահության ոլորտների ռազմավարության վերլուծություն» և «Ազգային երկխոսության, բնակչության իրազեկման բարձրացման և կրթական ոլորտներում նյութերի նախապատրաստում» թեմաներով: Հարթակի բոլոր անդամ կազմակերպությունները տեղեկացել և իրենց պատրաստակամությունն են հայտնել մասնակցելու մրցույթներին:
«Կլիմայի արևելյան հարթակ» ծրագիրը, որը իրականացնում է Հայկական կարմիր խաչի ընկերությունը ֆինանսավորվում է Եվրոպական Միության կողմից: Լրացուցիչ ֆինանսավորումը տրամադրվել է Ավստրիական զարգացման գործակալության և Ավստրիական Կարմիր խաչի ընկերության կողմից: Ծրագրի նպատակն է ընդլայնել ԿՓՀ ոլորտում գործող առկա 6 Ցանցերի և դրանց անդամ կազմակերպութոյւնների կարողությունները՝ ԱԳ տարածաշրջանում ազգային և տեղական մակարդակում քաղաքականության ձևավորման գործընթացին, հանրային իրազեկման բարձրացմանը և Կլիմային փոփոխության ու բնապահպանության կառավարման ոլորտում կրթությանը նպաստելու նպատակով:
Ծրագիրն իրականացվում է Արևելյան գործընկերության վեց երկրներում: Ծրագրի տևողությունն է 2015թ. հունվարից մինչև 2017թ. հունիսը:

Array ( [label] => Signing of the Memorandum of Understanding and tender announcement of grants within the framework of “Climate Forum East II” Project [uri] => /en/news/climate-forum-east-ii.html [id] => 151 ) 1
Signing of the Memorandum of Understanding and tender announcement of grants within the...
08.08.2015
On 7 August, 2015, a National Workshop within the framework of Climate Forum East II Project took place at the Armenian Red Cross Society HQ, where Memorandum of Understanding among Armenian Climate Forum members has been signed. Overall, 16 NGOs will continue their activities within the framework of the Armenian Climate Forum, established in 2013, based on the issues related to global developments in Climate Change, as well as on the necessity of cooperation in Climate Change Adaptation through ensuring sustainable development in the communities.
During the workshop, tender on three grants intended within the framework of “Climate Forum East II” Project for “Armenian Climate Forum” members was announced. These include “Development of the Local Climate Change Adaptation Action Plan”, “Analysis of Current National Policies in Climate Change and Health” and “Preparation of materials for National Policy Dialogue, Public Awareness Raising and Education”. All members of the “Armenian Climate Forum” has been informed and expressed their willingness to take part in tenders.
“Climate Forum East II” Project implemented by the Armenian Red Cross Society is financed by the European Union. Additional funding is provided by Austrian Development Agency and the Austrian Red Cross Society. The objective of the Project aims at increasing capacity of six existing national CSO Climate Change Adaptation (CCA) networks and individual CSO network members to contribute to national and local policy making process, public awareness raising, and education on Climate Change and environmental governance in the Eastern Partnership Region.
The Project is implemented in six Eastern Partnership countries. The implementation period of the Project is from 1st January 2015 till 30th June 2017.