ԵՄ-ն հանուն երիտասարդության՝ աշխատունակության...
«ԵՄ-ն հանուն երիտասարդության» նախաձեռնության շրջանակներում իրականցվող ծրագիրը կազմվել է Դանիական Կարմիր խաչի կողմից` Հայկական, Վրացական և Բելառուսական Կարմիր խաչի ազգային ընկերությունների հետ համագործակցությամբ: Ծրագրի նպատակն է սահմանափակ հնարավորություններով երիտասարդների շրջանում խթանել կրթություն ստանալու և աշխատելու հնարավորությունները: Հայաստում ծրագիրը ներառելու է սահմափակ հնարավորություններով 16-30 տարեկան 4000 երիտասարդների Գեղարքունիքի և Տավուշի մարզերում՝ այդ թվում նաև հաշվարկային տվյալներով առավել խոցելի 300 երիտասարդի, ովքեր տուժել են զինված հակամարտության և արտագնա աշխատանքի բացասական հետևանքներից: Մոտ 60 երիտասարդ խորհրդատվական և տեխնիկական աջակցություն կստանան՝ սեփական բիզնես գաղափարներն իրականացնելու համար:
Ծրագրի թիրախային խումբ են կազմում նաև Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության (ՀԿԽԸ) համագործակցող կազմակերպությունների 100 կամավորներ և պետական ու ուսումնական հաստատությունների, աշխատանքի տեղավորման գործակալությունների և բաժանմունքների հասարակական ու կորպորատիվ կազմակերպությունների 70 ներկայացուցիչ:
Գործողությունների ամփոփ նկարագիր
300 երիտասարդ կմասնակցեն հաղորդակցման և կյանքի հմտությունների զարգացման թրեյնինգների՝ ինքնավստահութան ամրապնդման նպատակով: Երիտասարդների համար կկազմակերպվեն մասնագիտական կողմոնորոշման պարապմունքեր և հնարավոր գործատուների հետ հանդիպումներ՝ կյանքում ակնկալիքների, ընտրությունների և ինքնակառավարման հզորացման նպատակով: Ձեռք բերված գիտելիքները, կարողությունները և հմտությունները կօգնեն երիտասարդներին դառնալ հասարակության ակտիվ անդամներ և աջակցել արտագաղթի նվազեցմանը:
Պետական և ուսումնական հաստատությունների, աշխատանքի տեղավորման գործակալությունների ու բաժանմունքների,  հասարակական և կորպորատիվ կազմակերպությունների 70 ներկայացուցիչ ակտիվորեն կմասնակցեն ծրագրի պլանավորման, իրականցման, մոնիտորինգի և փորձի փոխանակման գործընթացներին՝ նպատակ ունենալով հանդես գալու երիտասարդների շրջանում կրթություն ստանալու և աշխատելու հանարավորությունները խթանող միասնական նախաձեռնություններով:
60 երիտասարդ աղջիկ և տղակստանան համապատասխան աջակցություն իրենց  սեփական բիզնես ծրագրերն իրականացնելու գործում: Սահամանմերձ տարածքներում բնակվող երիտասարդները չեն կարողանում իրականացնել իրենց նորարական գաղափարները հաղորդակցության և հասանելի տեխնիկական ու ֆինանսական միջոցների մասին տեղեկատվության պակասի պատճառով: 12 ամիս շարունակ նրանց հետ կաշխատեն փորձառու մենթորները՝ հավաքագրված հասարակական և բիզնես կազմակերպություններից, աշխատանքի տեղավորման կենտրոններից կամ համապատասխան փորձ ունեցող ուսանող-կամավորներից, ովքեր կօգնեն շահառու երիտասարդներին իրենց անձնական հաղորդակցման ցանցերի և կարողությունների միջոցով:
ՀԿԽԸ և գործընկերների 100 կամավոր թիրախային խմբերին հասնելու և ծրագրի քայլերը կազմակերպելու հիմնական պատասխանատուներն են: Երիտասարդների առաջնորդությամբ իրակացվող միջոցառումների և թեմատիկ վարժանքների նպատակն է զարգացնելու երիտասարդների կարողությունները իրենց համայնքներում խնդիրների վերհանման և դրանց լուծումների համար քայլեր ձեռնարկելու  ուղղությամբ:

The project under the EU4Youth initiative has been developed by the Danish Red Cross (Dansk Rode Kors) and its partners in co-applicants Belarus Red Cross Society, Armenia Red Cross Society, and Georgia Red Cross Society. The project will improve education and employment opportunities for disadvantaged youth groups. In Armenia, the project will involve 4000 disadvantaged young people aged 16-30 years in Tavush and Gegharkunik marzes of which 300 are expected to be acutely vulnerable such as young men affected by conflict, labour migration. 60 young women and men will be supported with their business ideas. 100 Volunteers from Red Cross and partners and 70 representatives from government institutions, education and labour departments, NGOs and private sector will also benefit from the project.
Actions in Brief:
The 300 young people will benefit from life-skills training and development to strengthen their network and self-confidence. They will be involved in profession orientation and networking with potential employers whom can advise on expectations, life choices and self-empowerment. The acquired knowledge, capacities, and skills will help them to take up roles as community members and decrease insecure migration.
70 representatives from local government institutions, education and labour departments, NGOs and private sector will be included as active partners in planning, implementation, monitoring, and knowledge sharing with a view to launch new joint and inclusive initiatives to promote education opportunities and employability of youth.
60 young women and men will be supported to realise own business ideas. Innovative youth from remote areas lack network and awareness on available resources for technical or financial support. For 12 months each will be linked with an experienced mentor recruited among corporate sector, NGOs, employment centres, or senior student volunteers with relevant experience who can support target group in realisation by activating hers/his networking and seek to open up doors.
100 Volunteers from Red Cross and partners will be included as main responsible for community outreach and activities. Several youth-led activities and thematic training courses will enhance young peoples’ ability to analyse their local context and take action on unresolved issues.