«Մանրամասն Տվյալների Հավաքագրում» ծրագրի իրականացման ընթացքում առավել ակնհայտ դարձան անհայտ կորած հարազատ ունենալու սոցիալ-հոգեբանական ծանր հետևանքները: Դա հիմք ընդունելով՝ ԿԽՄԿ-ն և ՀԿԽԸ-ն ձեռնարկեցին «Աջակցություն անհայտ կորածների ընտանիքներին» ծրագիրը, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ֆինանսավորմամբ, որի նպատակն է ուժեղացնել Որոնում ծառայության պատրաստվածությունը՝ հասկանալու և հոգալու ընտանիքների կարիքները:
Անհրաժեշտության դեպքում Որոնում ծառայությունը ցուցաբերում է սոցիալ-հոգեբանական աջակցություն, տրամադրում է խորհրդատվություն, ուղղորդում է շահառուներին համապատասխան կազմակերպություններ` իրավաբանական խորհրդատվություն ստանալու համար:
Ծրագրում ներգրավված են Տավուշի (9), Շիրակի (11), Լոռու (21) և Արմավիրի (39) մարզերի անհայտ կորածների ընտանիքները: Այս մարզերում բնակվող առնվազն 50 ԱԸԿ-ներ կանոնավոր կապ են պահպանում ՀԿԽԸ-ի սոցիալական աշխատողների և մարզային մասնաճյուղերի նախագահների հետ: ՀԿԽԸ-ի սոցիալական աշխատողներն այցելել են անհայտ կորածների 20 ընտանիքների:
Մասնաճյուղի հնարավորությունների շրջանակներում՝ հմտությունների զարգացմանն ուղղված դասընթացներ են կազմակերպվել բոլոր 4 շրջաններում: Առնվազն մեկական միջոցառում է կազմակերպվել Շիրակի, Տավուշի, Լոռու և Արմավիրի մարզերի ԱԿԸ-ների համար: ԱԿԸ-ները համապատասխանաբար ուղղորդվում են աջակցություն տրամադրող այլ կազմակերպություններ:
Վերը նշված մարզերում բնակվող ԱԿԸ-ների համար կազմակերպվել են ֆուրշետի դասընթացեր, մասնակիցները ստացել են համապատասխան հավաստագրեր: Անհայտ կորածների ընտանիքների մեծ մասը գոհ է ծրագրից և ցանկություն է հայտնել մասնակցել ՀԿԽԸ-ի՝ այս ոլորտում հետագայում ծրագրվող գործունեությանը:

Social and psychological severe consequences of having missing relatives became more obvious during the “Detailed Data Collection” project. Based on this facts ICRC and ARCS undertook the project of “Accompanying Families of Missing Persons” by the financial support of the International Committee of the Red Cross.
The purpose of the program is to strengthen the preparedness of Tracing Service to identify and address the needs of restoring family links. Based on needs TS provides beneficiaries to appropriate organizations for legal consultations.
In the program involved missing persons’ families from Tavush (9), Shirak (11), Lori (21) and Armavir (39) regions. 50 families of missing persons from these regions regularly contact with ARCS social workers and with chairmen of Regional Branches. ARCS’s social workers visited 20 families of missing persons.
Using the Branches’ opportunities, skills development activities were organized in all 4 regions. Events were organized in Shirak, Tavush, Lori and Armavir regions for families of missing persons. They were also directed to other organizations for support.
Buffet courses for families of missing persons in Shirak, Tavush, Lori and Armavir regions were organized and all the participants received certificates.
The majority of the families was satisfied with this program and expressed willingness to participate ARCS further activities in this sphere.