Array ( [label] => Ապաստան հայցելը Հայստանում [uri] => /what-we-do/population-movement/seeking-asylum-in-armenia/seeking-asylum-in-armenia_1.html [id] => 187 [content] => 1 ) 1
Եթե Ձեր ազատությունը կամ կյանքը վտանգված է ծագման երկրում` ռասայական ազգայան, կրոնական, քաղաքական հայացքների, սոցիալական որոշակի խմբի պատկանելիության,  ներքին հակամարտությունների, արտաքին հարձակման, մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումների պատճառով և Դուք օտարերկրյա քաղաքացի կամ քաղաքացիություն չունեցող անձ եք, գտնվում եք Ձեր ծագման երկրից կամ մշտական բնակության վայրից դուրս, ապա կարող եք պաշտպանություն խնդրել ՀՀ –ից ապաստան հայցելու միջոցով:
Ապաստան հայցելու համար դուք պետք է դիմեք ՀՀ տարածքային կառավարման եւ զարգացման նախարարության միգրացիոն պետական ծառայություն:
Ապաստան հայցելը կարող է հանգեցնել կամ փախստականի կարգավիճակ տրամադրելուն, կամ ապաստանի դիմումը մերժելուն (ՀՀ-ում ապաստան և փախստականի կարգավիճակ տրամադրելու ընթացակարգի մասին  կտեղեկացվեք համապատասխան աշխատակցի կողմից, երբ այցելեք Միգրացիոն պետական ծառայություն):
Ի՞նչպես ապաստանի դիմում ներկայացնել Հայաստանում
Դուք կարող եք ապաստանի հայց ներկայացնել ՀՀ տարածք մուտք գործելուց հետո, ինչպես նաև սահմանային անցման կետերում/օդանավակայան և ցամաքային սահմանակետ/ գրավոր, բանավոր կամ ժեստերի լեզվով արտահայտված:
Դուք իրավունք ունեք ապաստանի հայց ներկայացնել նույնիսկ ՀՀ տարածք ապօրինի մուտքի դեպքում (առանց անձնագրի, վիզայի, ճանապարհորդական փաստաթուղթի), որքան հնարավոր է շուտ Ձեր մտադրությունը ներկայացնելով սահմանային անցման կետերում ծառայող սահմանապահներին կամ անձնագրերի և վիզաների վարչության ներկայացուցիչներին:
Եթե դուք ՀՀ տարածքում եք, դուք պետք է այցելեք Միգրացիոն պետական ծառայություն ապաստան ստանալու մասին դիմում ներկայացնելու համար (հղումը տես ստորև):
Ապաստան հայցողների հիմնական իրավունքները ու պարտականությունները
Դուք չեք վերադարձվի ձեր ծագման երկիր, մինչեւ ապաստանի դիմումի վերաբերյալ վերջնական որոշման ընդունվելը
Դուք ունեք ցանկացած պահին ՄԱԿ ՓԳՀ-ին դիմելու իրավունք
Դուք ունեք Հատուկ կացարանում բնակվելու (ազատ սենյակների առկայության դեպքում), սնունդ և հիգիենայի պարագաններ ստանալու իրավունք
Դուք ունեք ՀՀ տարածքում ազատ տեղաշարժվելու իրավունք
Դուք իրավունք ունեք բողոքարկել ՄՊԾ-ի կողմից կայացված մերժման որոշումը դատական ատյաններում
Դուք իրավունք ունեք աշխատել Հայաստանում նույն պայմաններով ինչ ՀՀ քաղաքացիները, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ օրենքով պարտադիր է քաղաքացիություն ունենալը
Դուք կրթություն ստանալու հարցերում ունեք Հայաստանի քաղաքացիներին հավասար իրավուքներ
Դուք իրավունք ունեք ՀՀ քաղաքացիներին համահավասար օգտվելու սոցիալական և առողջապահական ծառայություններից
Դուք պարտավոր եք հարգել Հայաստանի օրենքները և կանոնակարգերը:
Կարևոր է իմանալ
Համապատասխան ծանուցումը ստանալուց հետո, Դուք և ձեր ընտանիքի անդամները պետք է պատրաստ լինեք ՄՊԾ աշխատակցի հետ իրականացվող  անհատական հարցազրույցին:Եթե  Դուք հայերեն չեք խոսում, հարցազրույցը կանցկացվի թարգմանչի միջոցով:
Հարցազրույցը գաղտնի է: Ձեր տրամադրած տեղեկատվությունը չի տրամադրվի ձեր երկրի իշխանություններին կամ որևէ այլ անձանց:
Ապաստանի դիմում ներկայացնելուց հետո 3-6 ամսվա ընթացքում ՄՊԾ կողմից կկայացվի որոշում` դրական (փախստականի կարգավիճակ շնորհել) կամ բացասական (մերժել Ձեր ապաստանի դիմումը) պատասխանի վերաբերյալ:
Ապաստան հայցելու ամբողջ ընթացքում Մի՛ թաքցրեք ճշմարտությունը:
Ներկայացրեք Ձեր բոլոր փաստաթղթերը (անձնագրեր, վկայականներ, ամուսնությանն և / կամ ամուսնալուծության վկայագիր), եթե առկա են և այլ անհրաժեշտ փաստաթղթեր:
Լրացուցիչ տեղեկությունների համար կարող եք դիմել ՄԱԿ-ի Փախստականների գրասենյակ (ՄԱԿ ՓԳՀ) և/կամ Հայկական Կարմիր խաչի ընկերություն (ՀԿԽԸ) (հղումները տես ստորև):

Array ( [label] => Seeking asylum in Armenia [uri] => /en/what-we-do/population-movement/seeking-asylum-in-armenia.html [id] => 186 [content] => 0 ) 1
Seeking asylum in Armenia
Array ( [label] => Seeking asylum in Armenia [uri] => /en/what-we-do/population-movement/seeking-asylum-in-armenia/seeking-asylum-in-armenia_1.html [id] => 187 [content] => 1 ) 1
Who is asylum seeker?
If your life and/or freedom are in serious risk in the country of origin based on race, religion, nationality, political opinion, membership to a particular social group and internal conflicts, foreign aggression and massive violation of human rights and you are citizen of foreign country or stateless person and outside of country of origin or place of permanent residence, you can apply for protection from RA through seeking asylum.
For seeking asylum, you should apply to RA State Migration Service of the Ministry of Territorial Administration and Development.
If you are registered as asylum seeker this may lead to either granting refugee status or rejecting your claim (information about asylum procedure in RA will be explained by staff member when you approach State Migration Service).
How to apply for asylum in Armenia?
You can apply for asylum in writing, orally or gesture form after entering the territory of Armenian as well as at border crossing points (airport and land borders).
You also have right to apply for asylum if you entered Armenia illegally (without passport, visa, travel document).  You should express your intention to either border guards or passport and visa office representatives at border crossing points as soon as possible.
If you are in territory of Armenia, you should visit the Sate Migration Service and submit your request for granting asylum (see the link below).
Rights and obligation of asylum seekers
You have right not to be returned to your country of origin until the final decision on asylum application is made.
You have right to contact UNHCR at any moment.
You have right to reside in reception center (if there are available rooms) and get food and hygienic kit.
You have the right to free movement within RA territory.
You have right to appeal the SMS negative decision to court instances.
You have right to work in Armenia under the same conditions as RA citizens with some exceptions when it is obligatory to have citizenship by the law.
You have right to education on the same basis as Armenian citizens.
You have the same rights equal to RA citizens to benefit from social and healthcare services.
You are obliged to respect the laws and regulation of Armenia.
Important to know
You and your family members should be ready for individual interview with the staff of SMS upon their notification. If you do not speak Armenian, the interview will be conducted through interpreter.
The interview is confidential. The information given by you will not be communicated with authorities of your country or any other person.
The SMS will take decision after submission of asylum application during the period of 3-6 months which can be positive (grant you refugee status) or negative (reject your asylum application)
You should always tell the truth during the whole procedure of seeking asylum.
You should bring all the documentation (passports, ID cards, marriage and/or divorce certificate) you have, if available and any other documentation issued by officials.
For additional information please contact UN Refugee Agency (UNHCR) and/or Armenian Red Cross Society (ARCS) (see the links below).