Շաքարային դիաբետի կանխարգելման և խնամքի...
Ոչ վարակիչ հիվանդությունները, այդ թվում շաքարային դիաբետը, մահացության հիմնական պատճառներից են ամբողջ աշխարհում, այդ թվում Հայաստանում: Հայաստանի Հանրապետությունում մահերի  85,5 %-ը պայմանավորված է ոչ վարակիչ հիվանդություններով, որոնց շարքում շաքարային դիաբետը, որպես մահվան պատճառ, հինգերրորդ տեղում է:
Հաշվի առնելով վերը նշվածը Հայկական Կարմիր Խաչի ընկերությունը Դանիական Կարմիր Խաչի հետ համագործակցությամբ և Դիաբետի համաշխարհային հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ  իրականացրեց «Շաքարային դիաբետի կանխարգելման և խնամքի վերաբերյալ կրթում» ծրագիրը:
Ծրագիրն իրականացվեց ՀՀ Արարատի մարզում, ընդգրկելով ինչպես քաղաքային այնպես էլ գյուղական համայնքները:
Ծրագրի շահառուները շաքարային դիաբետով հիվանդներն էին, նրանց ընտանիքի անդամները, թիրախ բնակավայրերի բնակչությունը՝ ներառյալ երիտասարդությունը և շաքարային դիաբետի առումով ռիսկի խմբերը:
Ծրագրի նպատակն էր բարելավել շաքարային դիաբետի կանխարգելումը և խնամքը ՀՀ Արարատի մարզում:
Հիմնական ուղղություններն էին շաքարային դիաբետ ունեցող անձանց համար աջակցող միջավայր ստեղծելու միջոցով շաքարային դիաբետի բարդությունների կանխարգելումը և առողջ ապրելակերպի վերաբերյալ բնակչության իրազեկվածության բարձրացումը:

Non Communicable Diseases (NCDs) including diabetes is a growing concern worldwide and one of the main cause of mortality in Armenia. 85.5% of deaths in Armenia are attributed to NCDs with diabetes being the fifth leading cause of mortality in Armenia.
This is the reason Armenian Red Cross Society in the partnership with Danish Red Cross and by funding of World Diabetes Foundation implemented the project Diabetes Prevention & Self-care Education for Vulnerable.
Target area of the project was Ararat region of Republic of Armenia, including rural and urban areas.
Beneficiaries of the project were people with diabetes, family members of people living with diabetes, general population in the targeted communities including youth and people-at-risk of diabetes.
Goal of the project was the improvement of diabetes prevention and care in Ararat region, Armenia.
The main directions of the project were prevention of the complication in diabetes patients through creating a supportive environment and awareness raising on healthy lifestyle among general population.