Անհայտ կորած անձանց միջազգային օր
ԿԽՄԿ-ն կոչ է անում առավել ջանք գործադրել անհայտ կորածների ճակատագրերի մասին տեղեկություններ գրանցելու գործում
28-ը օգոստոսի 2015թ.
Կառավարությունները և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները պետք է անեն ավելին՝ հակամարտության կամ այլ հանգամանքներում անհայտ կորած անձանց հետ կատարվածը կամ նրանց գտնվելու վայրի մասին տեղեկությունները փաստագրելու ուղղությամբ և աջակից լինեն նրանց ընտանիքներին, - հորդորում է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն (ԿԽՄԿ)։
«Ընտանիքների վիշտը նույնն է, անկախ այն բանից՝ իրենց հարազատն անհայտ կորել է պատերազմի, արտագաղթի թե աղետի ժամանակ», - ասում է Մարիան Պիկասուն՝ անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող ԿԽՄԿ խմբի ղեկավարը։ «Հույժ կարևոր է հավաքագրել անհայտ կորածների վերաբերյալ այսօր հասանելի բոլոր տեղեկությունները (օրինակ՝ թե երբ և ինչ հանգամանքներում են կորել)՝ hետագայում ընտանիքներին պատասխան տրամադրելու ժամանակ օգտագործելու նպատակով»,- ասում է տիկին Պիկասուն օգոստոսի 30-ի՝ Անհայտ կորած անձանց միջազգային օրվան ընդառաջ։
Սակայն պատասխան տրամադրելու համար երկար ժամանակ է պահանջվում, իսկ երբեմն էլ դա անհնար է լինում՝ շարունակվող հակամարտության պայմաններում։ Որոշ ընտանիքներ, հնարավոր է, որ երբեք հստակ պատասխան չստանան։ Իսկ մինչ այդ, նրանք ունեն մի շարք կարիքներ, որոնք հոգալու համար աջակցություն է անհրաժեշտ։
«Հաճախ, հատկապես հակամարտության իրավիճակներում, անհայտ կորածների խնդիրն ուշադրությունից դուրս է մնում։ Կառավարությունները և մյուս դերակատարները պետք է ապահովեն, որ այս հիմնախնդիրը մշտապես լինի օրակարգում, և անեն ավելին՝ ընտանիքների նյութական և հոգեբանական կարիքները հոգալու ուղղությամբ», - նշում է տիկին Պիկասուն։
Հարազատի անհայտ կորելու պատճառով երբեմն ընտանիքը զրկվում է տնտեսական աջակցությունից և հաճախ ստիպված է լինում ունեցած սակավ միջոցները ծախսել հարազատին որոնելու վրա։ Շատ դեպքերում ընտանիքները չեն ցանկանում իրենց անհայտ կորած հարազատին մահացած ճանաչել, այդպիսով չեն կարողանում օգտվել նրա սեփականությունից կամ էլ աշխատավարձից։
Ընտանիքները նաև հուզական և սոցիալական տառապանքներ են կրում՝ իրենց զգալով մեկուսացած, ընկճված և անտեսված, իսկ այդ խնդիրները հաղթահարելու և իրենց կյանքը կրկին տնօրինելու համար նրանք հաճախ կարիք են ունենում երկարատև աջակցության։
ԿԽՄԿ-ի տվյալներով Ղարաբաղյան հակամարտության հետևանքով անհայտ կորածների թիվը գերազանցում է 4500-ը, որից շուրջ 400-ը գրանցված են Հայաստանում։ ԿԽՄԿ-ն աջակցում է իշխանություններին՝ անհայտ կորածների ճակատագրերը պարզելու և ընտանիքներին աջակցելու ուղղությամբ՝ Հայաստանում, Ադրբեջանում և Լեռնային Ղարաբաղում։ Այն ներառում է նաև անհայտ կորած անձանց ընտանիքի անդամներից կենսաբանական նմուշների հավաքումը, ինչը հետագայում կօգտագործվի նույնականացման գործընթացում և կմեծացնի աճյունների ինքնության ճանաչման հավանականությունը։
Համագործակցելով Հայկական կարմիր խաչի ընկերության և տեղական այլ գործընկերների հետ՝ ԿԽՄԿ-ն, ելնելով այս ընտանիքների կարիքներից, առաջարկում է բազմաբնույթ աջակցություն։ ԿԽՄԿ-ն տրամադրում է տնտեսական աջակցություն՝ ընտանիքների ապրուստի միջոցները բարելավելու կամ նոր միջոցներ ստեղծելու համար, իրավաբանական, առողջապահական և վարչական խորհրդատվություն է ցուցաբերում, տրամադրում է նաև հոգեբանական աջակցություն և օգնում կազմակերպել անհայտ կորած հարազատների հիշատակի միջոցառումներ։

ICRC calls for more efforts to document fate of missing
Governments and civil society must do more to document the fate and whereabouts of people who disappear in conflicts or other circumstances and give stronger support to the families left behind, the International Committee of the Red Cross has said.
“Whether someone has disappeared during war, or migration or a disaster, the suffering of the families remains,” said Marianne Pecassou, who heads the ICRC’s team working on the missing. “It’s essential to collect information that is available today on people who disappear, how and where they have disappeared, that might be useful at some point in time to bring answers to the families,” said Pecassou, speaking as the world prepares to mark the International Day of the Disappeared on August 30.
But providing answers takes a long time and is often not possible while a conflict is still ongoing. For some families, there might never be a definitive answer. And in the meantime, families have a range of needs for support.
“All too often, especially in conflict situations, the problem of the missing is just not on the radar. Governments and other actors need to make sure it is on the agenda and do more to address the practical and emotional needs of the families,” Pecassou said.
The disappearance of a loved one may leave the family without economic support and often they will have to use up their dwindling resources on the search for their missing relative. In many cases, the family does not want to declare a missing person dead and so for example, they can’t access the person’s property or salary.
Families also suffer on an emotional and social level - they might experience isolation, sadness and marginalization and often need long-term support in order to overcome these difficulties and regain control of their lives.
There are over 4,500 people registered by the ICRC as missing in relation to the Nagorny Karabakh conflict, including more than 400 in Armenia. The ICRC supports the authorities in their efforts towards clarifying the fate of missing persons and addressing the needs of families of the missing in Armenia, Azerbaijan and Nagorny Karabakh. This includes collection of biological reference samples from the close relatives of the missing, which would increase the probability of the identification of human remains.
The ICRC also offers support of various kinds, working on the ground with the Armenian Red Cross Society and other local partners. Based on the needs of these families, the ICRC’s assistance encompasses economic security programs aimed at helping them improve the existing or establish new livelihoods, provision of legal, medical and administrative assistance, as well as emotional care and help with trying to find out ways of remembering their missing loved ones.