Array ( [label] => Կլոր սեղան- հանդիպում` ՀԿԽԸ Որոնում ծառայության խնդիրների վերաբերյալ [uri] => /news/round-table-meeting-on-arcs-tracing-service-issues.html [id] => 61 ) 1
Դեկտեմբերի 16-ին Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության Գլխավոր գրասենյակում տեղի ունեցավ կլոր սեղան-հանդիպում, որը նվիրված էր ընկերության Որոնում ծառայության  խնդիրներին:
Հանդիպմանը ներկա էին ոլորտում գործող  պետական, միջազգային և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ` ՀՀ Սփյուռքի, Արդարադատության և Արտակարգ իրավիճաների նախարարություններից,   ՔԿԱԳ-ից, Ոստիկանության ԱՎՎ-ից, Միգրացիոն պետական ծառայությունից, ՄԱԿ-ի փախստականների գերագույն հանձնակատարի գրասենյակից, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեից:
Կլոր սեղանի նպատակն էր պետական համակարգն ու այլ շահագրգիռ կողմերի ներկայացուցիչներին մանրամասն տեղեկատվություն տրամադրել և պարզաբանել  Որոնում ծառայության գործառույթներն ու գործունեության շրջանակը:
ՀԿԽԸ գլխավոր քարտուղար Աննա Եղիազարյանը, ողջունելով  նման ձևաչափով հանդիպումը, նշեց.
-Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության համար չափազանց կարևոր է պետական կառույցների աջակցությունը` Որոնման գործընթացն արդյունավետ կազմակերպելու գործում, և մենք շնորհակալ ենք, որ այս տարիների ընթացքում մեր կողքին եք եղել` օգնելով Որոնում ծառայությանը:
Կլոր-սեղան հանդիպման ընթացքում ներկայացվեցին Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության ուղղությունները,  Որոնում ծառայության գործունեության 2013թ. ամփոփումը, Ընտանեկան կապերի վերականգնման ռազմավարության երեք հիմնական նպատակները, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի, Կարմի խաչի ու Կարմիր մահիկի միջազգային ֆեդերացիայի և Ազգային ընկերությունների դերն այդ բնագավառում: ԿԽՄԿ Որոնման պատասխանատու Սուսաննա Գասպարյանը ներկայացրեց Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի Որոնում ծառայության գործունեությունը, առանձնահատկություններն ու տարբերությունները:

On 16 December, 2013, Round table took place at the Headquarters of Armenian Red Cross Society, to discuss Tracing Service issues.
Representatives of RA Ministries of Diaspora and Emergency Situations, Ministry of Justice Civilian registry office, Passport and Visa Department of RA Police, State Migration Service, UNHCR and ICRC attended the meeting.
The aim of the meeting was providing detailed information on the Tracing Service and clarify it’s functions and range of activities for the state institutions representatives and other interested parties.
Anna Yeghiazaryan, ARCS Secretary General, welcoming the meeting format, mentioned: “The support of state institutions is very important for Armenian Red Cross Society, and we are grateful, that all these years you have been standing with us, assisting Tracing Service”.
During the Round table-meeting directions of Armenian Red Cross Society, Tracing Service 2013 year activities summary, 3 main goals of family links restoration strategy, as well as the role of ICRS, IFRC and National Societies in this sphere were presented. ICRC Tracing Responsible Susanna Gasparyan, presented activities of ICRC Tracing Service, specifications and differences.
Participants asked number of questions about Tracing service processes, statistics, nature of cases, latest developments and tendencies. All of them mentioned, that this kind of meetings foster further strength cooperation and process improvement.