Հունիսի 14-ը Արյան դոնորի համաշխարհային օրն է
Հունիսի 14-ին՝ Արյան դոնորի համաշխարհային օրը, Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը (ՀԿԽԸ) կազմակերպում է արշավ՝ «Նվիրիր արյուն, նվիրիր պլազմա, նվիրիր կյանք. արա դա հաճախ» խորագրով: Արշավի նպատակն է խրախուսել արյան կամավոր դոնորությունը՝ հանրապետության արյան բանկը համալրելու նպատակով:
Ժամը 9:00-ից 13:00-ը, բոլոր ցանկացողները կարող են արյուն հանձնել հանրապետության արյան կայաններում, որտեղ Հայկական Կարմիր խաչի կամավորները կուղղորդեն և կաջակցեն գործընթացի ամբողջ ընթացքում:
Արյան կայանների հասցեներ՝
• «ՊՐՈՖԵՍՈՐ Ռ․Հ․ ՅՈԼՅԱՆԻ ԱՆՎԱՆ ԱՐՅՈՒՆԱԲԱՆԱԿԱՆ ԿԵՆՏՐՈՆ» ՓԲԸ, ք․ Երևան, Հրաչյա Ներսիսյան փող․, 7 շենք (Քանաքեռ-Զեյթուն վարչ․ շրջան)
• «ԼՈՌՈՒ ՄԱՐԶԱՅԻՆ ԱՐՅԱՆ ՓՈԽՆԵՐԱՐԿՄԱՆ ԿԱՅԱՆ» ՓԲԸ, ք․ Վանաձոր, Նժդեհի 2/42
• «ՀՐԱԶԴԱՆԻ ՄԱՐԶԱՅԻՆ ԱՐՅԱՆ ԲԱՆԿ» ՓԲԸ, ք․ Հրազդան, Մ․ Ղուկասյան փ․ 40
• «ԱՐՄԱՎԻՐԻ ՄԱՐԶԱՅԻՆ ԱՐՅԱՆ ԲԱՆԿ» ՓԲԸ, ք․ Արմավիր, Մ․ Հեռացի փողոց, 10 շենք
• «ՍՅՈՒՆԻՔԻ ՄԱՐԶԱՅԻՆ ԱՐՅԱՆ ՓՈԽՆԵՐԱՐԿՄԱՆ ԿԱՅԱՆ» ՓԲԸ, ք․ Գորիս, Օրբելյանների փ․ 5/2
• «ԳՅՈՒՄՐՈՒ ԱՐՅԱՆ ՓՈԽՆԵՐԱՐԿՄԱՆ ԿԱՅԱՆ» ՓԲԸ, ք․ Գյումրի, Մազմանյան փ․ 3ա
Հունիսի 14-ին ընդառաջ և նույն օրը Երևանում և ՀՀ մարզերում ՀԿԽԸ կամավորները հանրությանը կիրազեկեն, արյան դոնորության կանոնների (ով կարող է լինել դոնոր, ինչպես պատրաստվել արյունատվության) և իմունիզացիայի կարևորության մասին:
Արշավն իրականացվում է ՀՀ Առողջապահության նախարարության, ՀՀ ԱՆ «Պրոֆեսոր Ռ.Հ.Յոլյանի անվան արյունաբանական կենտրոն» ՓԲԸ-ի, Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի (ՀՎԿԱԿ) հետ համագործակցությամբ և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի, Ավստրիայի զարգացման գործակալության, Ավստրիական Կարմիր խաչի աջակցությամբ:
Գ․ Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական, Կ․ Ս․ Ստանիսլավսկու անվան պետական ռուսական դրամատիկական, Պատանի հանդիսատեսի և Հովհ․ Աբելյանի անվան պետական դրամատիկական թատրոնները անվճար տրամադրել են ներկայացման 420 հատ տոմս, որոնք Հայկական Կարմիր խաչի կամավորները կփոխանցեն բոլոր արյուն հանձնողներին։
Ովքե՞ր և ինչպե՞ս կարող են դառնալ արյան դոնոր. մանրամասները հրապարակված են Պրոֆեսոր Ռ. Հ. Յոլյանի անվան արյունաբանական կենտրոնի կայքում:
Արյան դոնոր դառնալու համար հարկավոր է նախապես գրանցվել: Հայկական Կարմիր Խաչի համապատասխան բաժնի աշխատակիցները կզանգահարեն Ձեզ և կաջակցեն Արյան Բանկի այցելության օրվա պլանավորման հարցում, ինչպես նաև կտրամադրեն Ձեր նվերը` թատրոնների տոմսեր (մինչ նախատեսված քանակի ավարտվելը):
Արյան դոնոր դառնալու գրանցման հայտը` ստորև
ԳՐԱՆՑՄԱՆ ՀՂՈՒՄ
ԿԱՐԵՎՈՐ Է: Ձեր անձնական տվյալները տրամադրվելու են բացառապես Պրոֆեսոր Ռ.Հ. Յոլյանի անվան արյունաբանական կենտրոնի արյունատվության բաժնի համապատասխան մասնագետներին` միայն Ձեզ հետ հետադարձ կապ հաստատելու նպատակով:

On June 14, World Blood Donor Day, the Armenian Red Cross Society (ARCS) organizes a campaign: "Donate blood, donate plasma, donate life: do it often”. The aim of the campaign is to encourage voluntary blood donation in order to replenish the blood bank of the republic.
From 9:00 to 13:00, everyone can donate blood at the blood stations of the republic, where volunteers of the Armenian Red Cross will guide and support throughout the process.
The campaign is carried out in cooperation with the RA Ministry of Health, Hematology Center after Professor R.H.Yeolyan CJSC of RA Ministry of Health, the National Center for Disease Control and Prevention (CDC) and with the support of the International Committee of the Red Cross, the Austrian Development Agency, the Austrian Red Cross.
Blood Stations Addresses:
G. Sundukyan National Academic Theatre, Yerevan State Russian Drama Theatre named after K. Stanislavsky, Theatre for Young Audiences and Vanadzor State Drama Theatre named after Hovhannes Abelian provided 420 tickets to the performance free of charge, which the volunteers of the Armenian Red Cross will give to all blood donors.
Who and how to become a blood donor? The details are published on the website of Hematology Center after Professor R.H.Yeolyan.
To become a blood donor, you need to register in advance. Employees of the relevant department of the Armenian Red Cross will call and assist you in planning the day of the visit to the Blood Bank, as well as provide your gift- tickets to the theaters (until the planned number is exhausted).
The application for registration is below:
IMPORTANT: Your personal data will be provided exclusively to the relevant specialists of the Blood Department of Hematology Center after Professor R.H.Yeolyan only for the purpose of getting back to you.