Array ( [label] => Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը հյուրընկալեց ավստրիական պատվիրակությանը [uri] => /news/austrian-delegation-at-arcs.html [id] => 66 ) 1
Փետրվարի 18-ին, Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության Գլխավոր գրասենյակում հյուրընկալվել էր Ավստրիայի Եվրոպական և միջազգային հարաբերությունների դաշնային նախարարության Արևելյան Եվրոպայի  համագործակցության զարգացման ծրագրերի ղեկավար դոկտոր Շտեֆան Շոլցի գլխավորած պատվիրակությունը:
Պատվիրակության կազմում էին  Ավստրիայի դեսպանատան Տեխնիկական համագործակցության համակարգման գրասենյակի ղեկավար Գյունտեր Զիմերը, Ավստրիայի զարգացման գործակալության միջազգային ծրագրերի ղեկավար Ռոբերտ Զեյները, Ավստրիայի զարգացման գործակալության Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային գրասենյակի մասնագետ  Նիկոլոս Գրդելիձեն և Ավստրիական Կարմիր խաչի Հարավային կովկասում պատվիրակության ղեկավար Սոնյա Գրեյները:
Այցի նպատակն էր ծանոթանալ Հայկական Կարմիր խաչի գործունեությանը, մասնավորապես` Ավստրիական զարգացման գործակալության և Ավստրիական Կարմիր խաչի աջակցությամբ իրականացվող ծրագրերին:
Ողջունելով հյուրերին` ՀԿԽԸ Գլխավոր քարտուղար Աննա Եղիազարյանը, ներկայացնելով Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության պատմությունն ու գործունեության ուղղությունները, նշեց, որ 1988թ. Սպիտակի երկրաշարժից հետո ազգային ընկերությունը նոր թափով ծավալեց իր գործունեությունը, և օգնության ծրագրերից անցավ զարգացման ծրագրեր իրագործելուն և այսօր գործընկերների ծավալուն ցանկ ունի: Հին ու նոր գործընկերների թվում են նաև մյուս ազգային ընկերությունները, որոնց աջակցությամբ բազմաբնույթ ծրագրեր են իրականացվում: Անդրադառնալով Ավստրիական Կարմիր խաչի հետ համագործակցությունը Գլխավոր քարտուղարը  նշեց.
- Մեր համագործակցությունը Ավստրիական Կարմիր խաչի հետ սկսվեց 2011թ.: Մենք սկսեցինք աշխատել միանգամից մի քանի ուղղություններով`ծրագրեր իրականացնելով սոցիալ-հոգեբանական աջակցություն, կլիմայի փոփոխության և աղետների կառավարման ոլորտներում: Թույլ տվեք, առիթն օգտագործելով, շնորհակալություն հայտնել նաև այն մեծ գործի համար, որ դուք արել եք 1988թ.-ի երկրաշարժից հետո` Գյումրիում հատուկ թաղամաս կառուցելով կառուցելով հաշմանդամների համար, որ մինչև հիմա էլ այդպես էլ կոչվում է` «Ավստրիական թաղամաս»:
Ավստրիական պատվիրակության անդամներին հետաքրքրեցին փախստականների համար Հայկական Կարմիր խաչի կողմից իրականացվող ծրագրերը` հատկապես, որ 2013թ. հոկտեմբերից  Ավստրիական զարգացման գործակալության ֆինանսավորմամբ և Ավստրիական Կարմիր խաչի օժանդակությամբ  իրագործվում է «Աջակցություն սիրիահայերին» ծրագիրը:
ՀԿԽԸ Աղետների կառավարման և բնակչության տեղաշարժի բաժնի վարիչ Էդմոն Ազարյանը  ներկայացրեց ծրագրի շրջանակներում սիրիահայերին տրամադրվող աջակցության բնույթը, շեշտելով, որ, բացի սննդի և հիգիենիկ պարագաների փաթեթներից ու դեղամիջոցներից, առանձանահատուկ ուշադրություն է դարձվում նրանց համար ինտեգրման հնարավորությունների ստեղծմանը` մասնավորապես,   սեփական փոքր բիզնես սկսելու համար գործիքների և համապատասխան խորհրդատվության տրամադրմանը: Հետագայում նախատեսվում է ծրագրերում ներառել նաև մի քանի շահառուների կողմից համատեղ բիզնես սկսելուն աջակցելու բաղադրիչ:
Ծրագրում ներգրավված շահառուների խնդիրներին ու կարիքներին առավել մոտիկից ծանոթանալու համար, ավստրիական պատվիրակության ներկայացուցիչները ցանկություն հայտնեցին հանդիպել նրանցից մի քանիսի հետ: Հայաստանում հաստատված չորս սիրիահայերի հետ զրույցից պարզվեց, որ նրանք, շնորհակալ լինելով արդեն տրամադրվող օգնության համար, կնախընտրեին, որ իրենց համար սեփական գործով զբաղվելու հնարավորություններ տրվեին` որպեսզի իրենք կարողանան արժանապատիվ կյանքով ապրել այստեղ: Ըստ այդմ, ծրագրում ներառված` սեփական բիզնեսին աջակցելու գաղափարը հետագայում ընդլայնելու և զարգացնելու  առաջարկ արվեց:
Սիրիահայերի խնդիրների քննարկմանը հաջորդեց Ավստրիական Կարմիր խաչի և Ավստրիական զարգացման գործակալության  ֆինանսական աջակցությամբ իրականացվող  «Կառուցենք անվտանգ և կայուն համայնքներ» ծրագրի ձեռքբերումների ներկայացումը: Ծրագիրն սկսվել է 2012 թվականի դեկտեմբերի 1-ին և շարունակվելուէ մինչև 2015 թվականի դեկտեմբերի 1-ը: Ծրագրի հիմնական նպատակն է նվազեցնել գյուղական և քաղաքային համայնքների բնակչության խոցելիությունը աղետների նկատմամբ:
Ասվտրիական պատվիրակության անդամները շնորհակալություն հայտնեցին Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությանը` ծրագերի վերաբերյալ տրամադրված տեղեկատվության և շահառուների հետ շփվելու ու նրանց կարիքների հասկանալու հնարավորության համար: Նրանք վստահություն հայտնեցին, որ երկու կողմերի արդյունավետ  համագործակցությունը շարունակական կլինի:

Austrian Delegation at ARCS
On 18 February, delegation headed by  Dr.Stefan Scholz, Head of Department of Programming and Planning of Development Cooperation, Federal Ministry for European and International Affairs, visited  Armenian Red Cross Society Headquarters.
Dr. Gunther Zimmer, Chancellor, Head of  Coordination Office for Technical Cooperation  at Austrian Embassy, Robert Zeiner, Director Programmes and Projects International, Austrian Development Agency, Nikoloz Grdzelidze, Programm Officer at Regional Office for the South Caucasus, Austrian Development Agency and Sonja Greiner Head of Delegation in South Caucasus , Austrian Red Cross, were in delegation staff.
The aim of the meeting was to get acquainted with the activities of Armenian Red Cross Society, particularly with the projects implemented with the support of Austrian Development Agency and Austrian Red Cross.
Having welcomed the guests, Dr. Anna Yeghiazaryan. ARCS Secretary General presented Armenian Red Cross Society’s history and activity directions, mentioning, that the National Society enlarged it's activities after Spitak earthquake in 1988, launching development projects, rather than merely providing aid.  After 25 years of such an active  work, now the organization has an impressive list of partners. Among them are other National Societies, who support wide range of projects implemented by Armenian Red Cross Society. Regarding the cooperation with Austrian Red Cross,  Secretary General mentioned:
- Our cooperation with Austrian Red Cross started at 2011. We have implemented projects in several directions: in psycho-social support, Climate Change and Disaster Management spheres. Let me to thank you also for the great work,  that Austrian Red Cross had done after the earthquake in Gyumri, building special district for disabled people. It's still is called «Austrian district».
The members of Austrian delegation were mostly interested in ARCS projects for refugees, as starting from October 2013 “Relief for Syrian Armenians” project is being implemented by the finance of Austrian Development Agency and with the support of Austrian Red Cross.
Edmon Azaryan, Head of  ARCS Disaster Management and Population Movement department presented the project describing the aid, that Syrian Armenians receive, emphasizing, that, except food and hygiene parcels and medicine, special attention has been given to the possibilities for integration. Particularly, they have been provided with equipment to start small business and appropriate consulting. In the future, it is planned to include a component of joint business to be established by several beneficiaries.
To be more informed on the issues and needs of the beneficiaries involved in the projects, members of Austrian Delegation wished to meet some of them. After a detailed discussion with four Syrian Armenians settled in Armenia, it was found out, that, even being very grateful for the aid received, they will prefer to have an opportunity to start their own business and  live with dignity.
Accordingly, it was suggested to continue working on and developing the idea of income generating in future projects for Syrian Armenians.
“Building safe and resilient communities” project achievements presentation followed the discussion. It is financed both by Austrian Development Agency and Austrian Red Cross. The project launched on 1 December, 2012 and will continue till 1 December, 2015.
The main objective of the project is  to contribute towards reduced vulnerability to disasters of rural and urban population.
Austrian Delegation representatives express their gratitude to Armenian Red Cross Society for the provided information on the ongoing projects and their achievements,  as well as for the opportunity to meet the beneficiaries and assessing their needs. They assured, that the effective cooperation between Austrian and Armenian sides would continue.