Դեկտեմբերի 9-10-ը տարածարշրջանային աշխատանքային այցի շրջանակներում Հայաստան էր ժամանել Կարմիր խաչի և Կարմիր մահիկի միջազգային ֆեդերացիայի (ԿԽՄՖ) գլխավոր քարտուղար Ջագան Չափագայնը:
Դեկտեմբերի 9-ին, ԿԽՄՖ գլխավոր քարտուղարն այցելեց Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության (ՀԿԽԸ) գրասենյակ՝ քննարկելու համատեղ իրականացվող ծրագրերը և համագործակցության հետագա պլանները:
- Ուրախ եմ տեղում տեսնելու, թե ինչպես է Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունն իրականացնում իր մարդասիրական աջակցությունը, և թե ինչպես ենք միասին աշխատում՝ հասնելու ԿԽՄՖ-ի Նորացման օրակարգին: Ես շատ եմ հպարտանում Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության կամավորներով: Նրանք այնքան մեծ դիմակայունություն են ցուցաբերել ճգնաժամերի ընթացքում խոցելի համայնքներին աջակցելիս, - ասաց պարոն Չափագայնը:
ՀԿԽԸ գրասենյակում ԿԽՄՖ գլխավոր քարտուղարի գլխավորած պատվիրակությանն իր կատարմամբ դիմավորեց «Փարոս» կամերային երգչախումբը: ՀԿԽԸ նախագահ Մխիթար Մնացականյանը ողջունեց հյուրերին՝ նվիրելով ՀԿԽԸ 100-ամյակին նվիրված հուշամեդալը և «Հարյուր տարվա մարդասիրություն» գիրքը:
- Մեր համագործակցությունը ավելի քան 30 տարվա պատմություն ունի և սկսվել է 1988 թվականի ավերիչ երկրաշարժից անմիջապես հետո: Շնորհակալ ենք այս տարիների ընթացքում Միջազգային ֆեդերացիայի համագործակցության և աջակցության համար, որի շնորհիվ կարողացել ենք իրականացնել ամենատարբեր լայնածավալ ծրագրեր և աջակցել հազարավոր խոցելի մարդկանց, - նշեց ՀԿԽԸ նախագահ Մխիթար Մնացականյանը:
ԿԽՄՖ գլխավոր քարտուղարը և ՀԿԽԸ գլխավոր քարտուղար Աննա Եղիազարյանն աշխատանքային քննարկումներ ունեցան՝ Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության և ԿԽՄՖ համագործակցության և հետագա ծրագրերի վերաբերյալ: ՀԿԽԸ գլխավոր քարտուղարը ներկայացրեց գործունեության հիմնական ուղղությունները և հատկապես վերջին երկու տարիների մարտահրավերներն ու դրանք հաղթահարելու ուղղությամբ գործադրվող ջանքերը: Բարձրաստիճան հյուրը բարձր գնահատեց Ազգային ընկերության կողմից իրականացվող ծրագրերի որակն ու արդյունավետությունը և վստահություն հայտնեց, որ համագործակցությունը շարունակական կլինի:
ԿԽՄՖ ղեկավարը ներկա գտնվեց Կառավարության մեծ դահլիճի նախասրահում ՀԿԽԸ կամավորական ներուժով իրականցվող գործունեության ցուցահանդեսին՝ ծանոթացավ կամավորական ծրագրերին և գործունեությանը: ՀԿԽԸ և ԿԽՄՖ գլխավոր քարտուղարները միասին շնորհավորեցին կամավորներին՝ Կամավորների միջազգային օրվա կապակցությամբ:
Դեկտեմբերի 10-ին պարոն Ջագան Չափագայնը և ՀԿԽԸ գլխավոր քարտուղար Աննա Եղիազարյանը մեկնեցին Շիրակի մարզ, որտեղ այցելեցին ՀԿԽԸ Շիրակի մարզային մասնաճյուղ, ՀԿԽԸ Գյումրու շուրջօրյա խնամքի կենտրոն, մասնակցեցին Առաջին օգնության և փրկարարական աշխատանքների ցուցադրական վարժանքի, հանդիպեցին ՀՀ Շիրակի մարզպետ Նազելի Բաղդասարյանի հետ:

Secretary General of the International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies (IFRC) Jagan Chapagain arrived in Armenia on December 9-10 as part of a regional working visit.
On December 9 the IFRC Secretary General visited the the Armenian Red Cross Society (ARCS) to discuss joint programs and further cooperation plans.
Mr Jagan Chapagain said, "I’m excited to see first-hand how Armenia Red Cross delivers its humanitarian assistance on the ground and how we are working collectively towards achieving the IFRC’s Agenda for Renewal. I am so proud of the Armenia Red Cross volunteers. They have demonstrated so much resilience whilst supporting vulnerable communities during this period of crisis."
The IFRC Secretary General was greeted by the Paros Chamber Choir at the ARCS office. ARCS President Mkhitar Mnatsakanyan greeted the guests, presenting the commemorative medal dedicated to the 100th anniversary of the ARCS and the book "One Hundred Years of Humanity".
IFRC leader and ARCS Secretary General Anna Yeghiazaryan had working discussions on cooperation and future programs of the Armenian Red Cross Society. The ARCS Secretary General presented the main areas of activity, focusing on challenges of the last two years and the efforts made to overcome them. The high-ranking guest highly appreciated  the quality and efficiency of the programs implemented by the National Society and expressed confidence that the cooperation will be continuous.
Accompanied by the ARCS leadership he next had a meeting with RA Prime Minister Nikol Pashinyan and NA Chairman Alen Simonyan.
The leader of the IFRC attended the fair of the volunteers’ work organized by the ARCS in the lobby of the Governmental big hall, familiarized himself with volunteer programs and activities.
IFRC Secretary General and ARCS Secretary General congratulated volunteers on the International Volunteer Day.
On December 10 Jagan Chapagain and ARCS Secretary General Anna Yeghiazaryan  headed to Shirak region where they visited ARCS Shirak regional branch, ARCS Gyumri 24-hour care Center, watched the First Aid and Rescue operations drill exercise and met Nazeli Baghdasaryan, Shirak Regional Governor.
During the visit, the Secretary General of the IFRC and the leadership of the Armenian Red Cross Society met with the RA Prime Minister Nikol Pashinyan and the Speaker of the National Assembly Alen Simonyan.
ARCS is a full member of the International Red Cross and Red Crescent Movement, guided by the Fundamental Principles of the Movement: Humanity, Impartiality, Neutrality, Independence, Voluntary service, Unity, and Universality.
As an auxiliary organization to the public authorities in the humanitarian field, the ARCS has been operating throughout the country for the past 101 years in the following strategic areas: Disaster Management, Population Movement, Social Support and Health Care, First Aid, Tracing, Youth, Dissemination of Humanitarian Values, etc.