Array ( [label] => Ավստրիայի արտաքին գործերի նախարար Սեբաստիան Կուրցի գլխավորած պատվիրակությունն այցելեց Հայկական Կարմիր խաչի ընկերություն [uri] => /news/sebastian-kurz-visited-arcs.html [id] => 90 ) 1
Ավստրիայի արտաքին գործերի նախարար Սեբաստիան...
Ավստրիայի արտաքին գործերի նախարար Սեբաստիան Կուրցի գլխավորած պատվիրակությունն այցելեց Հայկական Կարմիր խաչի ընկերություն
09.09.2014
Սեպտեմբերի 8-ին, ժամը 14:30-ին Հայկական Կարմիր խաչի ընկերություն այցելեց Հայաստանում պաշտոնական այցով գտնվող Ավստրիայի արտաքին գործերի նախարար Սեբաստիան Կուրցի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում էին Ավստրիայի արտգործնախարարության պաշտոնյաներ, Ավստրիայի զարգացման գործակալության գլխավոր տնօրեն Մարտին Լեդոլտերը, Ավստրիայի Զարգացման Համագործակցության գործառնությունների բաժնի  և ավստրիական ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ:
Այցի նպատակն էր տեղում ծանոթանալ Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության կողմից` Ավստրիական զարգացման գործակալության և Ավստրիական Կարմիր խաչի օժանդակությամբ իրականացվող սիրիահայերի աջակցությանն ուղղված ծրագրային գործունեությանը, մոտեցումներին և արդյունքներին:
Բարձրաստիճան հյուրերին ողջունեց ՀԿԽԸ նախագահ Մխիթար Մնացականյանը.
- Օգտվելով այս հնարավորությունից, Հայաստանի բնակչության, ինչպես նաև Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության անունից ցանկանում եմ շնորհակալական խոսքեր ուղղել Ավստրիայի կառավարությանը,  Ավստրիայի զարգացման գործակալությանը, Ավստրիական Կարմիր խաչին` արդյունավետ համագործակցության և այն շարունակական աջակցության համար, որ տրամադրվում է հայ ժողովրդին` մեր երկրում մարդասիրական ուղղվածության ծրագրերի ֆինանսավորման և իրականացման համար: Համոզված եմ, որ այս համագործակցությունը էլ ավելի կնպաստի մեր երկրների միջև բարեկամության խորացմանը:
Ավստրիայի Կարմիր խաչի Գլխավոր քարտուղար Վերներ Կերչբաումը նշեց, որ ցանկանում է իր երախտագիտությունը հայտնել Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությանը` կատարած աշխատանքի համար.
-  Ես կարծում եմ, որ ներդրումները շարունակական կլինեն, քանիր որ կատարվել է արված աշխատանքի գնահատում, և արդյունքները դրական են: Երեք կողմերն էլ շահում են  այս համագործակցությունից` և Ավստրիական ու Հայկական Կարմիր խաչերը, և հասարակությունը:
Ավստրիայի արտգործնախարար Սեբաստիան Կուրցը մասնավորապես ասաց.
- Երախտապարտ եմ այս հնարավորության համար, որ կարող եմ տեղում ծանոթանալ մեր աջակցությամբ իրականացվող ծրագրերին: Կուզենայի տեղեկացնել, որ մեր օժանդակությունը շարունակական կլինի, քանի որ մենք տեսնում ենք իրականացված ծրագրերի արդյունքը:
Այնուհետև, Աղետների կառավարման և բնակչության տեղաշարժի բաժնի վարիչ Էդմոն Ազարյանը ներկայացրեց "Աջակցություն սիրիահայերին" ծրագիրը, որի շրջանակներում 300 սիրիահայ ընտանիք 2013 թվականի հոկտեմբերից 2014 թվականի հունիս ամիսների ընթացքում օգնություն է ստացել, այդ թվում` տաք հագուստ, հիգիենիկ պարագաներ, դեղորայք և, սեփական գործ սկսելու համար, գործիքներ ու սարքավորումներ:
Արտգործնախարար Սեբաստիան Կուրցը շփվեց նաև ծրագրի շահառուների` սիրիահայերի հետ, լսեց նրանց կարծիքը, տպավորություններն ու առաջարկները: Հանդիպման վերջում արտգործնախարարը նրանց խորհրդանշական նվերներ հանձնեց:
Սիրիահայերի հետ զրուցեցին նաև ավստրիական պատվիրակության հետ ժամանած ավստրիական ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչները: Նրանց առավելապես հետաքրքրում էին սիրիահայերի ինտեգրման խնդիրները` կարողանում են արդյոք նրանք աշխատանք գտնել, ինչպես են լուծում բնակարանի կամ երեխաների ուսման  հարցերը: Լրագրողները հարցեր տվեցին նաև «Աջակցություն սիրիահայերին» ծրագրի շրջանակներում ստացած օգնության և սիրիահայերի համար դրա արդյունավետության վերաբերյալ:

Austrian Delegation headed by the Foreign Minister Sebastian Kurz visited ARCS
On 8 September, at 14:30 p.m.,  Austrian Delegation headed by the Foreign Minister Sebastian Kurz visited the Armenian Red Cross Society Headquarter during his official visit to Armenia. The delegation comprises Austrian Foreign Affairs Ministry officials, Martin Ledolter, Managing Director of the Austrian Development Agency, the operational unit of the Austrian Development Cooperation and Austrian media representatives.
The aim of the visit was to get acquainted on site with activities implemented by the Armenian Red Cross Society with funding support from the Austrian Development Cooperation and Austrian Red Cross directed to the assistance to   Syrian Armenians,  its approaches and results.
Mkhitar Mnatsakanyan,  ARCS President welcomed the high officials.
“Taking this opportunity, on behalf of the Armenian people, as well as Armenian Red Cross Society, I would like to expressed my gratitude to the Government of Austria, Austrian Development Agency, Austrian Red Cross for the effective cooperation and the ongoing support which is provided to the people of our country and for the funding and implementation of humanitarian programs. I am confident that this cooperation will contribute to the deepening of friendship between our two countries”.
Secretary General of Austrian Red Cross Werner Kerchbaume noted, that he would like to express his gratitude to Armenian Red Cross Society for the work done.
“I think that the investments will be continuous, as it was made an assessment of the work done and the results are positive. The three parties  benefit from this cooperation, the Austrian and Armenian Red Crosses and the society", he said.
Austrian Foreign Minister Sebastian Kurtz said:
“I am grateful for this opportunity to get acquainted with the projects,  we support. I would like to inform you, that we will continue our support, as we see the results of the implemented programs”.
Then, Edmond Azaryan, Head of Disaster Management and Population Movement department, presented "Relief and Empowerment for Syrian Armenians" project, in the frame of whichm in the period of October 2013 to June 2014, 300 Syrian families received aid, including warm clothing, hygiene supplies, medicines, tools and equipment to start their own business.
Foreign Minister Sebastian Kurtz talked also with the project beneficiaries – Syrian Armenians, listened to their opinions, impressions and recommendations. At the end of the meeting, Foreign Minister handed them symbolic gifts.
Austrian Media Representatives, arrived with Austrian delegation, also interviewed  Syrian Armenians. They were more interested in the problems of integration of Syrian Armenians, whether they are able to find jobs, housing and organize studies of their children. Journalists asked about received aid and the efficiency of "Relief and Empowerment for Syrian Armenians" project.