ՀՀ 5 մարզերի 10 համայնքների երեխաներ կունենան...
Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը՝ շարունակելով արձագանքել Ղարաբաղյան  հակամարտության սրացմանը, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի աջակցությամբ, հուլիս ամսին մեկնարկեց «Կրթության հասանելիության ապահովում սահմանամերձ դպրոցների աշակերտների և Ղարաբաղյան հակամարտության սրացման հետևանքով տեղահանված երեխաների համար» ծրագիրը: Այն իրականացվում է 5 մարզերի 10 համայնքներում, որոնցից  5-ը՝ սահմանամերձ են, 5-ը՝ տեղահանված երեխաներին հյուրընկալած համայնքներ: Սահմանամերձ համայնքներից ծրագրում ընդգրկվել են Գեղարքունիքի Մեծ Մասրիկ և Վարդենիս, Սյունիքի Տեղ, Գեղանուշ համայնքները և Սյունիք գյուղը: Տեղահանված երեխաներին հյուրընկալած ևս 5 համայնք՝ Արարատի, Արմավիրի, Կոտայքի մազերում են, որովհետև երեխաների տեղաբաշխումն այս 3 մարզերում առավել շատ էր: Ներառված է նաև Երևանը։ Ծրագրում ընդգրկվել է 7-13 տարեկան 500 երեխա, յուրաքանչյուր համայնքից՝ 50-ը:
Ծրագիրն իրականացվելու է երկու բաղադրիչով: Առաջինը դասապատրաստումն է, որից հետո խաղեր են խաղալու, մուլտֆիլմեր են դիտելու, զրույցներ են անելու, նկարչություն, երգ, պար ու այլ տարբեր խմբակներ են կազմակերպելու:
Երկրորդը՝ երեխաների կայուն զարգացումն է: Այստեղ կիրառվում է Կարմիր խաչի և Կարմիր մահիկի միջազգային ֆեդերացիայի և Save the Children կազմակերպության կողմից հատուկ մշակված մեթոդաբանությունը, այնպես որ  երեխաները  20 տարբեր թեմատիկ դասերի ընթացքում կարողանան քայլ առ քայլ հաղթահարել սթրեսը և ինտեգրվել նոր միջավայրում:
Համայնքներում մեծ ոգևորությամբ են ընդունել ծրագիրը, հատկապես դասապատրաստման բաղադրիչն անգնահատելի է ծնողների համար:
- Երեխաների կայուն զարգացման ծրագիրը մենք իրականացնում ենք արդեն 7-8 տարի, - ասում է ՀԿԽԸ Երիտասարդական և կամավորության բաժնի վարիչ և ծրագրի համակարգող   Կատարինա Վարդանյանը: - Մենք սկսել ենք Դանիական Կարմիր խաչի աջակցությամբ սիրիահայ երեխաների հետ: Սա կոնֆլիկտ վերապրած երեխաների հոգեբանական աջակցությանը,   ինտեգրմանն ուղղված ծրագիր է:
ՀԿԽԸ-ն սերտորեն համագործակցում է համայնքների և դպրոցների հետ՝ փնտրելու և գտնելու այն դպրոցը, որտեղ ավելի շատ են հակամարտության հետևանքով տեղահանված երեխաները: Տիկին   Վարդանյանն այցելել է բոլոր 10 համայնքներ՝ կարիքների գնահատման, դասերի համար համապատասխան տարածքների ընտրության, իրավիճակի հետ ծանոթանալու և ծրագրին ճիշտ   շեշտադրումներ տալու համար:
- Համայնքային դպրոցներում տրամադրվել են դասասենյակներ, որոնք դարձնելու ենք ապահով տարածքներ, այսպես կոչված safe space, կահավորելու ենք ավելի երեխայակենտրոն,   հետաքրքիր, դպրոցի դասասենյակից տարբերվող ձևով ու գույներով, որպեսզի երեխաների համար գրավիչ լինեն, նրանց ժպիտ պարգևեն - շեշտում է տիկին Վարդանյանը:
Յուրաքանչյուր համայնքից ներգրավվել են 10 կամավոր և մեկ առաջնորդ: Հավաքագրվել են նաև դպրոցների ուսուցիչներ, ովքեր ցանկություն ունեն կամավորական սկզբունքով ընդգրկվել   ծրագրում: Նրանք կուղղորդեն, որպեսզի դասապատրաստման ընթացքում որևէ խնդիր չառաջանա:
- Թեև ծրագրի ռեսուրսները սահմանափակ են, բայց եթե տեղում ունենանք մարդիկ, պատրաստված կամավորներ, կահավորված դասասենյակներ և նյութեր, շարունակականությունն   ապահովելը շատ ավելի հեշտ կլինի: Մենք մեզ համար բարձր նշաձողեր ենք դնում և փորձում ենք հասնել դրանց: Ուզում ենք երեխաներին հնարավորինս շատ աջակցել, - վերջում  ավելացնում է   Վարդանյանը, - երիտասարդին ու երեխային պետք է կրթենք, դրանից է սկսվում տնտեսությունը, սոցիալական բարեկեցությունը, առողջապահության մակարդակը և մնացած ամեն բան:

Array ( [label] => 10 communities of 5 regions of Armenia to have their smiley clubs [uri] => /en/news/smiley-clubs-in-10-communities.html [id] => 495 ) 1
13.08.2021
YOUTH
Carrying on its response to Nagorno Karabakh conflict escalation, the Armenian Red Cross Society, with the support of the International Committee of the Red Cross launched the program "Enhancing access to education for IB schools and displaced children from NK – 2021." The program is implemented in 10 communities of 5 regions, 5 of which are border communities, the other 5 hosting displaced children. Border communities include Mets Masrik and Vardenis from Gegharkunik, Tegh, Geghanush communities and Syunik village in Syunik. The 5 host communities are in Ararat, Armavir, Kotayk regions due to the large number of displaced children. The capital City Yerevan is also involved. The program involves 500 children aged 7-13, 50 from each community.
The program consists of 2 components. The first one is lesson preparation, which is followed by games, cartoons, conversations, painting, singing, dancing and other activities.
The second component is the child resilience. The methodology is specially developed by the   International Federation of Red Cross and Red Crescent and “Save the Children.” The idea is to help the children overcome stress step by step through 20 thematic lessons and integrate into the new environment.
The program has been received with great enthusiasm by the communities, especially the component of lesson preparation, which is invaluable for parents.
“We have been carrying out Child resilience project for 7-8 years,” says ARCS Youth and Volunteer department Head and project coordinator Katarina Vardanyan. “We started with the support of the Danish Red Cross with Syrian-Armenian children. This is a program aimed at psychological support and integration of conflict affected children.”
ARCS closely collaborates with communities and schools to find a school with more children displaced by the conflict. Mrs Vardanyan visited all the 10 communities to assess the needs, select the right space for classes, familiarize herself with the situation and set the project to its right course.
“Classrooms have been provided in community schools, which we will turn into safe spaces, by furnishing them in a more child-centered, interesting way, with colors different than the school classrooma, so that they are attractive for the children and make them smile,” Mrs Vardanyan emphasizes.
10 volunteers and one leader from each community have been involved. School teachers who wish to get involved in the project on a voluntary basis have also been recruited. They are going to guide the lesson preparation process so that no problems occur.
- The project resources are limited, but if we have people, trained volunteers, furnished classrooms, materials on site, maintaining the continuity is going to be much easier. We set high landmarks for us and we try to achieve them. "We want to support the children as much as possible," Vardanyan noted.