Array ( [label] => Ավարտվեցին «Ամառային բակային ճամբար» բաղադրիչի միջոցառումները «Ժպիտների ակումբներ» հաճախող երեխաների համար։ [uri] => /news/summer-camps-wrapped-up.html [id] => 532 ) 1
Ավարտվեցին «Ամառային բակային ճամբար»...
Ավարտվեցին «Ամառային բակային ճամբար» բաղադրիչի միջոցառումները «Ժպիտների ակումբներ» հաճախող երեխաների համար։
04.10.2022
Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հետ համատեղ իրականացվող «Կրթության հասանելիության ապահովում սահմանամերձ համայնքների աշակերտների և Ղարաբաղյան հակամարտության հետևանքով տեղահանված երեխաների համար» ծրագրի շրջանակներում ավարտվեցին «Ամառային բակային ճամբար» բաղադրիչի միջոցառումները՝ շահառու 10 համայնքներում գործող «Ժպիտների ակումբներ» հաճախող երեխաների համար։
Քառօրյա բակային ճամբարները կազմակերպվել են՝ Գեղանուշ, Սյունիք, Տեղ, Հրազդան, Ծաղկաձոր, Վարդենիս, Մեծ Մասրիկ, Մասիս, Մեծամոր և Երևան համայնքներում։
Ճամբարներին մասնակցեց Ղարաբաղյան հակամարտության սրացման հետևանքով տեղահանված և սահմանամերձ համայնքների 235 երեխա։
Քառօրյա բակային ճամբարների ընթացքում երեխաներն այցելեցին պատմամշակութային ու ժամանցային վայրեր՝ Օշականի եկեղեցի, Շոկոլադի գործարան, Օրբելի եղբայրների տուն-թանգարան, Սյունիքի Սուրբ Հռիփսիմե եկեղեցի և այլն, մասնակցեցին սպորտային, մշակութային, բնապահպանական և ինտելեկտուալ խաղերի ու միջոցառումների։ Խաղերում հաղթողները պարգևատրվեցին պատվոգրերով ու հուշանվերներով։
- Ամառային արձակուրդի ամենաուրախ ու ամենահետաքրքիր օրերն էին այս չորս օրերը, -պատմում է Սյունիքի մարզի սահմանամերձ Տեղ համայնքի 6-րդ դասարանի աշակերտ Ռուբեն Գյագունցը։ - Սովորեցինք թիմում աշխատել, ավելի լավ ճանաչեցինք միմյանց, նոր գիտելիքներ ստացանք մարդասիրական արժեքների ինչպես նաև հայրենի Սյունիքի տեսարժան վայրերի ու պատմամշակութային կոթողների մասին։ Ափսոս, որ շատ կարճ էր ճամբարը, շատ կցանկանայինք, որ օրերը շատ լինեին, քանի որ մեր համայնքում երեխաների համար զբաղմունքի ու զվարճանքի այլ հնարավորություն չկա։
Բակային ճամբարների աշխատանքները համակարգվում և իրականացվում էին ՀԿԽԸ համայնքային լիդերների և կամավորների միջոցով։

Within the framework of the “Enhancing access to education for IB schools and displaced children from NK – 2022" project implemented jointly with the Armenian Red Cross Society and the International Committee of the Red Cross, the activities of the "Summer Camp" component for children attending "Smiley Clubs" operating in 10 beneficiary communities were completed.
Four-day backyard camps were organized in Geghanush, Syunik, Tegh, Hrazdan, Tsaghkadzor, Vardenis, Mets Masrik, Masis, Metsamor and Yerevan communities.
235 children from the displaced and border communities as a result of the escalation of the Karabakh conflict participated in the camps.
During the four-day camp, the children visited historical, cultural and entertainment places: Oshakan Church, Chocolate Factory, House-Museum of Orbeli Brothers, Saint Hripsime Church in Syunik, etc., participated in sports, cultural, environmental and intellectual games and activities. The winners of the games were awarded with certificates and souvenirs.
"These four days were the happiest and most interesting days of the summer vacation, - says Ruben Gyagunts, a 6th grader from Tegh community, from the bordering Syunik region. "We learned to work in a team, got to know each other better, gained new knowledge about humanitarian values, as well as the sights and historical and cultural monuments of our native Syunik. It's a pity that the camp was too short, we would like to have more days, because in our community there are no other opportunities for activities and entertainment for children.