Array ( [label] => Ձևավորվում է «Կլիմայի արևելյան հարթակ» ցանցը [uri] => /news/armenian-climate-forum-network-is-formed.html [id] => 50 [content] => 1 ) 1
Հունիսի 19-20-ին, "Կլիմայի արևելյան հարթակ"  ծրագրի շրջանակներում 20-ից ավելի հասարակական կազմակերպությունների (ՀԿ) ներկայացուցիչներ հանդիպել էին Ծաղկաձորում` բնապահպանական և կլիմայի փոփոխության քաղաքականության խնդիրները քննարկելու, ինչպես նաև հուլիսին Կլիմայի հայկական հարթակ ազգային պլատֆորմի մեկնարկային հանդիպմանը նախապատրաստվելու համար:
Քննարկվող թեմաներն էին` Կլիմայի փոփոխության վերաբերյալ  միջազգային համաձայնագրերը և ՀՀ ու ԵՄ դիրքորոշումները, ՀՀ մասնակցությունը Կիոտոյի արձանագրությանը, Կլիմայի փոփոխության հարմարվողականությունը. ՀՀ և ԵՄ քաղաքականությունները, ֆինանսական մեխանիզմները, տեխնոլոգիաների զարգացումն ու փոխանցումը, կարողությունների ամրապնդումը:  Թեև պլանավորված էր անցկացնել սեմինար, և պետք է լինեին միայն դասախոսություններ` թեժ քննարկումներ տեղի ունեցան ներկայացվելիք թեմաների շուրջ, ինչը դրական ազդանշան էր  "Կլիմայի հայկական հարթակ" ցանցը ընդլայնելու համար:
Այս հանդիպումից հետո  Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը Կլիմայի փոփոխության ոլորտում  քաղաքականության առաջնայնությունների հստակեցման նպատակով կազմակերպեց երկու սեմինար: Առաջին սեմինարի ընթացքում, որը տեղի ունեցավ Երևանի Օրհուս կենտրոնում, քննարկվեցին Ցանցի անդամ ՀԿ-ների կարողությունները և հնարավոր ներդրումները`  "Կլիմայի հայկական հարթակ" ցանցը ընդլայնելու համար: Ավելին, թեժ քննարկումների արդյունքում  Կլիմայի խոցելիության գնահատման (ԿԽԳ) զեկույցի համար ընտրվեցին հինգ առաջնային ոլորտներ, մասնավորապես` աղետների ռիսկի նվազում, առողջապահություն, գյուղատնտեսություն, էկոհամակարգեր և ջրային ռեսուրսներ: Մասնակիցներն իրենց պատրաստակամությունը հայտնեցին` մասնակցելու ԿԽԳ զեկույցի պատրաստման գործընթացին` թեմատիկ ուսումնասիրություններ պատրաստելով յուրաքանչյուր ընտրված ոլորտի համար: Հանդիպմանը մասնակցեցին ավելի քան 20 հասարակական կազմակերպություններ:
Երկրորդ սեմինարը նվիրված էր "Կլիմայի հայկական հարթակ" ցանցի աշխատանքային պլանի մշակմանը, ինչպես նաև Փոխըմբռնման հուշագրի  քննարկմանը, որը պետք է ստորագրվի ՀԿԽԸ-ի և Ցանցի անդամ կազմակերպությունների միջև: Արդյունքում, Փոխըմբռնման հուշագիրն ամբողջականացվեց, և կստորագրվի` հոկտեմբերի վերջին կայանալիք "Կլիմայի հայկական հարթակ" ցանցի աշխատանքային հանդիպման ընթացքում:

On June 19 – 20 within the framework of Climate Forum East (CFE) project about 20 CSO members have gathered in Armenian resort Tsakhkadzor to discuss Environmental and Climate Change Policy issues and prepare for initiating Armenian Climate Forum national platform in the beginning of July. The presentations were followed by hot debates among participants over presented topics which was considered as a positive signal for establishment of “Armenian Climate Forum” Network.
Following this event, two national workshops on CC policy priorities has been organized by the Armenian Red Cross Society. During the first Policy priority workshop that was held at the Aarhus Center in Yerevan, capacities and possible contribution for developing and enhancing the Armenian Climate Forum Network have been discussed. Moreover, as a result of tough discussions and debates five policy priorities, namely Disaster Risk Reduction, Health, Agriculture, Ecosystems and Water Resources for conducting Climate Vulnerability Assessment have been identified. Furthermore, the participants expressed readiness to contribute to the process of CVA (Climate Vulnerability Assessment) by preparing Case Studies for each selected policy area. About 20 CSO members participated in the workshop.
The second Policy priority workshop was mainly devoted to discussions and debates over the next 3 month preliminary action plan of the Armenian Climate Forum Network. Moreover, the second part of the workshop was dedicated to the Memorandum of Understanding to be signed between ARCS and Members of the Network. As a result the Memorandum of Understanding was finalized and it is scheduled to be signed at the end of October, when additional meeting of “Armenian Climate Forum” Network will be held.