Array ( [label] => Վայոց Ձորի մարզի նկարչական մրցույթի հաղթող դպրոցականների այցը Երևան [uri] => /news/winner-pupils-visited-yerevan.html [id] => 78 ) 1
Հունիսի 20-ին Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության «Կլիմայի արևելյան հարթակ» ծրագրի շրջանակներում կազմակերպվել էր ՀՀ Վայոց Ձորի մարզի 53 դպրոցականների այցը Հայաստանի Բնության պետական թանգարան և Երևանի կենդանաբանական այգի:
2013 թվականի դեկտեմբերին Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը (ՀԿԽԸ) «Կլիմայի արևելյան հարթակ» ծրագրի շրջանակներում ՀՀ Վայոց Ձորի մարզի 12 միջնակարգ դպրոցների մասնակցությամբ կազմակերպել էր նկարչական մրցույթ: Ընդհանուր առմամբ մրցույթին մասնակցել է մարզի 1200 աշակերտ (100 աշակերտ` յուրաքանչյուր դպրոցից):
Մրցույթի արդյունքում յուրաքանչյուր դպրոցից ընտրվել էր 3 լավագույն աշխատանք (ընդհանուր՝ 36), որոնց հեղինակները ստացան խրախուսական մրցանակներ: Այդ աշխատանքներով ձևավորվեց ՀԿԽԸ «Կլիմայի արևելյան հարթակ» ծրագրի շրջանակներում տպագրված 2014թ. օրացույցը:
Այնուհետև,  «Կլիմայի հայկական հարթակ»-ի կողմից ընտրվեցին 3 լավագույն նկարներ, որոնք ներկայացվեցին «Կլիմային արևելյան հարթակ» ծրագրի տարածաշրջանային հանդիպմանը Վրաստանում: Հանդիպման ընթացքում որոշվեց այդ աշխատանքների հեղինակների և իրենց դասարանի երեխաների համար կազմակերպել մեկօրյա այց`  մայրաքաղաք Երևան:

In December 2013, Armenian Red Cross Society (ARCS) within the framework of the “Climate Forum East” project, with the participation of 12 secondary shchools of Vayots Dzor has organizes a Drawing Contest. Overall, 1200 pupils have taken part in the event (100 pupil each from school).
As a result, 3 best drawings (totally of 36 pictures) from each school have been selected and authors of those works have received incentive prizes. Moreover, selected drawings have been included in 2014 Calendar published by ARCS within the framework of CFE Project.
Afterwards, Armenian Climate Forum has selected 3 best drawings, which were presented during CFE regional meeting in Georgia. During the meeting was decided to organized one-day trip/visit to Yerevan with authors of those drawings and their respective classes.