Array ( [label] => Ցուցահանդես` «Բնական և տեխնածին աղետներ» խորագրով [uri] => /news/natural-and-man-made-disasters-childrens-painting-exhibition.html [id] => 101 [content] => 0 ) 1
Նոյեմբերի 19-ին, «Կառուցենք դիմակայուն տեղական համայնքներ Վրաստանում և Հայաստանում» ծրագրի շրջանակներում, Շիրակի մարզի Գյումրի քաղաքի թիվ 4 հիմնական դպրոցում կազմակերպվեց ցուցահանդես, որտեղ ցուցադրվեցին մինչ այդ անցկացված «Բնական և տեխնածին աղետներ» խորագրով նկարչական մրցույթում հաղթող ճանաչված նկարները:
Գյումրու թվով 4 դպրոցների, մրցույթին մասնակցած 12 դասարաններից յուրաքանչյուր դասարանից ընտրվել էր 3 հաղթող նկար, որոնց հեղինակները պարգևատրվել էին մրցանակներով: Ցուցահանդեսին ներկա էին՝ Եվրախորհրդի մարդասիրական օգնության և քաղաքացիական պաշտպանության հարցերով վարչության Ալմաթիի գրասենյակի ղեկավար Սրդան Ստոյանովիչը, Վրաստանի գրասենյակի ներկայացուցիչ Կետեվան Լոմսադզեն, ԱՌՆ ծրագրի տարածաշրջանային ղեկավար՝ Թիմ Մքիներնին, ներկայացուցիչներ Շիրակի մարզի մարզպետարանից, Մարզային փրկարար վարչության ղեկավարը,  ՀԿԽԸ աղետների կառավարման և բնակչության տեղաշարժի բաժնի ղեկավարը, մրցույթում հաղթած երեխաները` իրենց ծնողների հետ, և այլոք:
Ցուցահանդեսի ընթացքում ներկայացված 36 նկարները հյուրերի շրջանում մեծ հետաքրքրություն և մի շարք հարցեր առաջացրեցին, որոնց աշակերտները մեծ ոգևորությամբ պատասխանում էին:
Ցուցահանդեսի վերջում բոլոր ներկաներն իրենց խոսքում շնորհակալություն հայտնեցին մրցույթի կազմակերպիչներին՝ նշելով դրա կարևորությունը և նպատակային լինելը` երեխաների շրջանում աղետների ռիսկի նվազեցման վերաբերյալ գիտելիքների ամրապնդման և զարգացման հարցում: Հարկ է նշել նաև, որ ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է տպագրել 2015թ.-ի օրացույց, որտեղ պատկերվելու են նկարչական մրցույթի արդյունքում լավագույնը ճանաչված նկարները:
Հատկանշական է, որ կազմակերպվեց նաև մշտադիտարկման այց ծրագրի շահառու՝ Բենիամին համայնք, որտեղ տեղի ունեցավ հանդիպում համայնքապետի, դպրոցի տնօրենի և ծրագրի շրջանակներում հիմնված և ուսուցանված համայնքային կամավորական արձագանքման թիմի անդամների հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին ծրագրի արդյունքները, ձեռքբերումները և ապագա պլանները: Հանդիպում կազմակերպվեց նաև Շիրակի մարզի փրկարար վարչությունում, որտեղ վարչության պետի հետ քննարկվեցին ծրագրի շրջանակներում համագործակցության հնարավոր հետագա զարգացումները:

On November 19, within the framework of “Building resilient local communities in Georgia and Armenia” Project, Drawing exhibition was organized at Gyumri N4 secondary school of Shirak Marz, where winners of drawing competitions from past exhibitions on “Natural and man-made disasters” have been presented.
3 pictures from each 12 classes of 4 schools in Gyumri have been selected as winners and their authors have been awarded with incentive prizes.  Among exhibition participants were the Head of DIPECHO Office in Almaty Srdan Stojanovic, Head of DIPECHO Georgia Office Ketevan Lomsadze, DRR Regional Project Manager Tim McInerni, representatives from Shirak Regional Municipality, Head of Regional Rescue Service, Head of ARCS Disaster Management and Population Movement Department, winner of the exhibition, their parents, etc.
Those drawings presented during the exhibition have raised number of questions that have been answered by pupils with great inspiration.During their speech at the end of the event, all pupils have stressed their thankfulness to the organizers of the exhibition, pointing out its importance and purposefulness in strengthening and developing DRR knowledge among pupils. It is worth to note that 2015 Calendar is planned to publish where the best pictures of drawing competition will be reflected.
It is noteworthy that a monitoring visit to Beniamin community, which is a Project beneficiary community, was organized, where meeting with the Head of community, Director of school and members of CVGs set up and trained within the framework of the Project has been taken place.  During the meeting, the results of the Project, achievements and further plans have been discussed. Additionally, a meeting was organized at the Shirak Regional Rescue Department, where further developments related to cooperation within the framework of the Project have been discussed with the Head of Department.