Ճապոնիայի կառավարությունն աջակցում է Իջևան...
Հունվարի 26-ին, Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության (ՀԿԽԸ) կենտրոնական գրասենյակում ՀՀ-ում  Ճապոնիայի Արտակարգ և լիազոր դեսպան Ն.Գ. պրն. Ջուն Յամադան և ՀԿԽԸ նախագահ Մխիթար Մնացականյանը ստորագրեցին «Փոխենք մտածելակերպը, մաքրենք քաղաքը» ծրագիրը, ըստ որի կբարելավվի Տավուշի մարզի Իջևան քաղաքի աղբահանության համակարգը։ Ստորագրման արարողությանը ներկա էին նաև Իջևանի քաղաքապետը, ՀՀ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածների նախարարության և Տավուշի մարզպետարանի ներկայացուցիչներ։
Ճապոնիայի կառավարության աջակցությամբ՝ Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը Իջևանում կտեղադրի 240 աղբաման և քաղաքապետարանին կտրամադրի համապատասխան աղբահավաք մեքենա։ Իջևանի քաղաքապետարանը կապահովի աղբի հավաքման գործընթացի հետագա տեխնիկական սպասարկումը։
Համայնքների դիմակայունության բարձրացմանը և զարգացմանն ուղղված նմանատիպ ծրագրերը մեծապես փոխում են մարդկանց կյանքի որակը՝ էապես փոխելով նրանց մտածելակերպը։ Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունն իր ծրագրերն իրականացնելիս նպատակ է դնում մտածողություն և վարքագիծ փոխել՝ արմատավորելով մարդասիրական արժեքները, և այս մեկն էլ այդ առումով բացառություն չէ - ասաց ՀԿԽԸ նախագահ Մխիթար Մնացականյանը։ - Ճապոնիայի կառավարության հետ հաջող համագործակցության փորձ ունենք, այնպես որ վստահ եմ այս ծրագրի արդյունավետության մեջ։
Իր հերթին ՀՀ-ում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջուն Յամադան ընդգծեց, որ ենթակառուցվածքի բարելավումը, թափոնների պատշաճ կառավարման փորձը և շրջակա միջավայրի պահպանության վերաբերյալ իրազեկվածության մակարդակի բարձրացումը կնպաստեն Հայաստանի կայուն զարգացման նպատակների իրագործմանն: Դեսպան Յամադան նաև շեշտեց, որ այս օժանդակությունը կդառնա ոչ միայն քայլ ուղղված Հայաստանի շրջակա միջավայրի անվտանգության բարելավմանը, այլև կդառնա ամուր կապ և բարեկամության մարմնացում, ինչպես նաև փոխադարձ համակրանք, որը ավանդաբար ձևավորում է Ճապոնիայի և Հայաստանի հարաբերությունների հիմքը։
2020 թվականին Իջևանի քաղաքապետարանը դիմել էր ՀԿԽԸ-ին` աղբի կառավարման բարելավմանն աջակցելու համար: Համայնքի դիմակայունության բարձրացմանն ուղղված «Փոխենք մտածելակերպը, մաքրենք քաղաքը» ծրագրի միջոցով աղբի հավաքման համակարգի կատարելագործումը կնպաստի բնապահպանական իրավիճակի բարելավմանը և աղետների ռիսկը նվազեցմանը:
90-ականներին Իջևանով անցնող Աղստև գետի ջրերը աղտոտվում էին Դիլիջանի «Իմպուլս» գործարանի և Իջևանի Գորգերի գործարանի թափոններով: Այժմ գետը աղտոտող արդյունաբերական ձեռնարկություններ չկան, սակայն անհրաժեշտություն կա բարելավել աղբահանության գործընթացը, որպեսզի կենցաղային թափոնները չաղտոտեն ու չխցանեն գետը՝ ստեղծելով ջրհեղեղի ռիսկ:

Array ( [label] => The Japanese government is supporting the development of garbage collection system in Ijevan [uri] => /en/news/cleaning-city-changing-minds.html [id] => 469 ) 1
The Japanese government is supporting the development of garbage collection system in...
27.01.2021
On 26 January, at the Armenian Red Cross Society (ARCS) Headquarters, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to the Republic of Armenia, H.E. Mr. Jun Yamada and ARCS President Mkhitar Mnatsakanyan signed the " Cleaning City – Changing Minds" program, in the frames of which the waste management system of Ijevan city of Tavush region will be improved.
Mayor of Ijevan City, representatives of the RA Ministry of Territorial Administration and Infrastructure, and Tavush Regional administration attended the event as well.
With the support of the  Japan Government, Armenian Red Cross Society will place 240 trash bins in Ijevan and provide one trash-collecting car to City Municipality, which will ensure further technical service of garbage collection.
“This kind of programs aimed at increasing the resilience and development of communities greatly change the quality of life of people, significantly changing their way of thinking. The Armenian Red Cross Society, while implementing its programs, aims to change minds and behavior, cultivating humanitarian values, and this particular one is no exception in this regard, - Dr, Mkhitar Mnatsakanyan, ARCS President said. “We have an experience of successful cooperation with the Government of Japan, so I am confident in the effectiveness of this program as well”.
Ambassador Yamada, in his turn, highlighted that the improved infrastructure, proper waste management practices and increased awareness of environmental protection will lead towards sustainable development path for Armenia. Ambassador Yamada also stressed that this assistance will not only become a step towards improvement of environmental security of Armenia but also will become a strong bond and embodiment of friendship and mutual sympathy which traditionally form the very foundation of Japan – Armenia relations.
In 2020, Ijevan city municipality has approached ARCS to assist in the improvement of waste management.
Garbage collection process development, through the “Cleaning City – Changing Minds” program implementation, directed to community resilience raising, will promote environment conditions improvement and disaster risk reduction.
In the 90s the waters of the Aghstev River passing through Ijevan were polluted by the Dilijan Impulse Plant and Ijevan carpet-weaving plant. Now there are no industrial enterprises polluting the river, but there is a need of system change, which will prevent the river to be contaminated and clogged by household waste, creating risks of flooding.