«Սիրիահայ մշակույթի շունչը Երևանում»...
Հունիսի 25-ին, ժամը 12:00-ից 20:00-ը, Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը «Աջակցություն սիրիահայերին և նրանց կարողությունների հզորացում» ծրագրի շրջանակներում ՀՀ Սփյուռքի նախարարության և Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոնի հետ համատեղ, Նալբանդյան և Հանրապետության փողոցների միջև ընկած նորաբաց պուրակում կազմակերպել էր «Սիրիահայ մշակույթի շունչը Երևանում» խորագրով բարեգործական ցուցահանդես-տոնավաճառ, որտեղ սիրիահայերը ցուցադրեցին իրենց արտադրանքը:
ՀԿԽԸ Գլխավոր քարտուղար Աննա Եղիազարյանը, լրագրողների հետ զրույցում նշեց.
- Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը (ՀԿԽԸ), հանդիսանալով օժանդակ կառույց կառավարությանը` մարդասիրական ոլորտում և առաջնորդվելով իր առաքելությամբ, այն է` կանխարգելել և թեթևացնել մարդկային տառապանքները, չէր կարող անմասն մնալ Սիրիայի պատերազմի հետևանքով Հայաստան տեղափոխված սիրիահայերի հիմնախնդիրներին արձագանքելուց` աջակցելով նրանց ժամանման առաջին իսկ օրվանից:Հաշվի առնելով իրավիճակն ու աջակցության կարիք ունեցող սիրիահայերի մեծ թիվը, ՀԿԽԸ-ն ձեռնամուխ եղավ Հայաստան տեղափոխված սիրիահայերի կենսապայմանների բարելավմանն ուղղված ծրագրերի իրագործմանը: Այդ ծրագրերում մենք ներառել ենք եկամտաբեր գործունեության բաղադրիչը, որպեսզի մեր շահառուներն իրենց աշխատանքի շնորհիվ կարողանան ապահովել իրենց արժանապատիվ կենսակերպը:
Տոնավաճառի այցելուները հնարավորություն ունեցան գնելու քաղցրավենիք, ձեռագործ աշխատանքներ և ծանոթանալու տարբեր ոլորտների մասնագետների հետ. այս նախաձեռնությունն այցելուներին անհրաժեշտ տեղեկություն կտա սիրիահայերի հմտությունների վերաբերյալ՝ տեսանելի դարձնելով դրանք, իսկ վերջիններիս համար իրենց գործունեությունն ընդլայնելու խթան կհանդիսանա:

On 25 June, from 12:00 to 20:00 PM, Armenian Red Cross Society in the frame of “Empowering Syrian-Armenians and their income generating activities” project in cooperation with RA Ministry of Diaspora and “Center for coordination of Syrian-Armenians` issues” NGO organized “The breath of Syrian –Armenian culture in Yerevan” charity fair exhibition in the newly opened park between Nalbandyan and Hanrapetutyun streets, where Syrian-Armenians demonstrated their products.
Anna Yeghiazaryan, ARCS General Secretary in her speech with reporters mentioned .
- As an organization auxiliary to the government in humanitarian sphere and leaded by its Mission to prevent and reduce human sufferings, Armenian Red Cross Society could not remain indifferent to the problems of Syrian Armenians, forced to migrate to Armenia as a result of Civil War in Syria, and started to help them from the very first day of their arrival. Taking into consideration the situation and the rising number of refugees in need, ARCS initiated specific projects aimed at contributing to enhanced livelihood conditions of Syrian Armenians in Armenia. We included Income generation component in these projects to ensure our beneficiaries dignified life by their own efforts.
The Fair visitors had a chance to buy sweets, handicraft, as well as to get acquainted with various masters. This initiative will provide visitors with the necessary information regarding the skills of Syrian Armenians, ensuring the visibility of their work and experience. Due to the event, Syrian Armenians will get an opportunity to enlarge their small businesses.