Ավստրիայի Արտաքին գործերի նախարարության...
Ավստրիայի Արտաքին գործերի նախարարության պատվիրակ Դոնատուս Կոկն այցելեց Հայկական Կարմիր խաչի ընկերություն
26.09.2015
Սեպտեմբերի 25-ին Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունում էին Ավստրիայի Արտաքին գործերի նախարարության պատվիրակ Դոնատուս Կոկը և Հայաստանում և Վրաստանում Ավստրիայի զարգացման գործակալության ներկայացուցիչները:
Այցելության նպատակն էր ծանոթանալ ավստրիական կառավարության և Ավստրիական Կարմիր խաչի ֆիանսավորմամբ իրականացվող, մասնավորապես՝ սիրիահայերի աջակցության ծրագրերին:
Ողջունելով հյուրերին ՀԿԽԸ Գլխավոր գրասենյակում՝ Գլխավոր քարտուղար Աննա Եղիազարյանը ներակայացրեց Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության անցած 95-ամյա ուղին, ռազմավարական ուղղությունները, ուժեղ և թույլ կողմերը.
- Ազգային ընկերության գործունեության ակտիվ շրջանն սկսվեց 1988թ. Սպիտակի երկրաշարժից հետո: Կազմակերպությունը մեծ զարգացում ապրեց, և շուտով, մենք մարդասիրական օգնություն տրամադրելուց անցանք զարգացման ծրագրերի: Անցնելով Բնակչության տեղաշարժի ուղղությանը՝ պետք է նշեմ, որ 2012թվականից, երբ սկսվեց սիրիահայերի ներհոսքը, նրանք ներգրավվեցին ՄԱԿ-ի ՓԳՀԳ կողմից ֆինանսավորվող ծրագրում: Այնուհետև մշակվեցին հատուկ ծրագրեր՝ սիրիահայերի համար, և այստեղ մեծ դեր ունեցան և Ավստրիայի զարգացման գործակալությունը, և Ավստրիական Կարմիր խաչը: Կցանկանայի ընդգծել, որ նրանց աջակցության շնորհիվ հնարավորություն ստացանք ընդլայնել մեր գործունեությունը և նոր ծառայություններ մատուցել մեր շահառուներին, ինչի համար շնորհակալ ենք:
Այնուհետև Աղետների կառավարման և բնակչության տեղաշարժի բաժնի վարիչ Էդմոն Ազարյանը ներկայացրեց սիրիահայերի ներհոսքի հետ կապված իրավիճակը, որից ելնելով է Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը մշակում աջակցության ծրագրերը:
- Ներկայումս Հայաստան ժամանակ մոտ 18 000 սիրիահայերից 5500-ը գրանցված են մեզ մոտ: 2013 թվականից Սիրիահայերի աջակցության ծրագրի երեք փուլ է իրականացվել, այժմ ընթացքի մեջ է նաև Սիրիահայերի ինտեգրման խթանում ծրագիրը, որի տնտեսական ինտեգրման բաղադրիչը մեզ համար շատ կարևոր է: Այն հնարավորություն է տալու սիրիահայերին համատեղ բիզնես նախագծեր իրականացնել, իսկ հատուկ սիրիահայ մասնագետների համար ստեծված ինտերնետային կայքը կապ կստեղծի գործատուների և աշխատանք փնտրողների միջև, որպեսզի գործատուն և աշխատողը կարողանան գտնել իրար: Մենք ձգտում ենք այնպիսի հնարավորություններ ստեղծել, որպեսզի մարդիկ չհեռանան Հայաստանից, այլ հաստատվեն այստեղ, - ասաց նա:
Պարոն Կոկը հետաքրքրվեց հատկապես կամավորների ներգրավման համակարգով, պետական կառույցների և մասնավոր սեկտորի հետ Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության համագործակցությամբ: Խոսելով ծրագրերի շարունակականության մասին, նա, ասաց.
- Թեև եվրոպական երկրնեըը, այդ թվում և Ավստրիան, այսօր ինքն էլ դժվար ժամանակներ է ապրում՝ ներգաղթյալների ներհոսքի պատճառով, հաշվի առնելով Հայկական Կարմիր խաչի հետ արդյունավետ համագործակցությունը կարծում եմ, որ այն կշարունակվի, և մենք կկարողանանք աջակցել սիրիահայերի հետագա ինտեգրմանը:

On 25 September, Donatus Kock, the Deputy Director of Europe Integration Foreign Affairs, Federal Ministry, Republic of Austria and Representatives of Austrian Development Agency in Armenian and in Georgia visited Armenian Red Cross Society.
The aim of the visit was to get acquainted with the projects, funded by Austrian government and Austrian Red Cross, particularly the ones that, have been implemented for Syrian Armenians,
Dr. Anna Yeghiazaryan, ARCS Secretary General, welcomed the guests and presented the past 95 years of activities of ARCS, strategic directions, strengths and weaknesses.
- Active period of National Society activities started in 1988, after the Spitak earthquake. National Society has developed significantly, and soon we passed from the provision of humanitarian assistance to development projects. As for Population Movement Direction, I should note that since 2012, when the inflow of Syrian Armenians had begun, they were involved in the projects funded by the UNHCR. Afterwards special projects were developed for Syrian Armenians, and the major role here had the Austrian Development Agency and the Austrian Red Cross. I would like to emphasize, that their support gave us the opportunity to expand our activities and provide new services to our beneficiaries, for which we are grateful.
Edmon Azaryan, Head of Disaster Management and Population Movement Department presented the situation of the inflow of Syrian Armenians, based on which Armenian Red Cross Society develops its projects of assistance:
-At the moment for about 18 000 Syrian Armenians arrived, 5500 are registered in ARCS. Since 2013, three phases of the project Relief for Syrian Armenians have been implemented, also Promoting integration of Syrian Armenians project is in process now, the component of economic integration of which is very important for us. It will enable Syrian Armenians to implement joint business projects, and specially created website for Syrian Armenian specialists, will set up communication between employers and job seekers, and employers and employees will be able to find each other much easier.
Mr. Kock was particularly interested in the system of involving and motivating volunteers, in cooperation of ARCS with the government agencies and the private sector. Talking about the continuity of projects, he said.
-Although European countries including Austria, today are experiencing difficulties, because of the migrants inflow, taking into account the effective cooperation with ARCS, I think it will be continuous, and we will support the further integration of Syrian Armenians.