Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը մարդասիրական օգնություն կտրամադրի Շիրակի մարզի կարկուտից առավել տուժած ընտանիքներին
25.07.2019
Հուլիսի 23-ին՝ ՀՀ Շիրակի մարզպետ Տիգրան Պետրոսյանը հյուրընկալվել է Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության (ՀԿԽԸ) կենտրոնական գրասենյակում, որտեղ նրան ընդունեցին նախագահ Մխիթար Մնացականյանը և գլխավոր քարտուղար Աննա Եղիազարյանը։
Հանդիպման ընթացքում Շիրակի մարզպետը տեղեկացվեց, որ Շիրակի մարզում այս տարի հունիսի 27-ին տեղացած ուժեղ կարկուտի հետևանքով առավել տուժած 960 ընտանիք՝ ընդհանուր առմամբ 4300 մարդ, Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության (ՀԿԽԸ) կողմից կստանա մարդասիրական օգնություն՝ դրամական աջակցության տեսքով։ Այդ ընտանիքների յուրաքանչյուր անդամ կստանա 35 215 ՀՀ դրամ (ընդհանուր առմամբ՝ 151 424 500 ՀՀ դրամ)։
Աղետից հետո ՀՀ Շիրակի մարզպետարանն իրականացրել էր կարիքների նախնական գնահատում՝ հայտնաբերելու ամենախոցելի՝ բերքի 75 - 100 տոկոսը կորցրած ընտանիքները։ Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությանը՝ որպես կառավարությանն աջակցող կառույց մարդասիրական ոլորտում, կարկուտից տուժած բնակչությանն աջակցելու նպատակով միջոցներ հայթայթելու համար համապատասխան ծրագրով դիմեց Կարմիր խաչի և Կարմիր մահիկի ընկերությունների միջազգային ֆեդերացիայի Աղետներին արձագանքման արտակարգ իրավիճակների ֆոնդին և ստացավ դրական արձագանք։
Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունն առավել տուժած ընտանիքների ցուցակները վերջնական ճշգրտելու և հստակեցնելու է մարզային և տեղական ինքնակառավարման մարմինների հետ սերտ համագործակցությամբ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին նաև մարզում Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության կողմից իրականացվող գործունեության ընթացքը և արդյունքները, Շիրակի մարզպետարանի հետ ներկա համագործակցությունն ու ապագա ծրագրերը։

Armenian Red Cross Society to provide humanitarian aid to families most affected by...
During the meeting, the governor of Shirak was informed that the most affected 960 families, 4300 people in total, by the hail in Shirak region on June 27,will receive financial assistance from the Armenian Red Cross Society (ARCS). Each member of these families will receive 35 215 AMD (151 424 500 AMD in total).
After the disaster, the Shirak regional administration conducted a preliminary needs assessment to identify the most vulnerable families, who lost 75 to 100 percent of the harvest. The Armenian Red Cross Society, as a humanitarian organization an auxiliary to the government, applied to the Emergency Response Funds of the International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies to raise funds to support hail-affected populations and received a positive response.
The Armenian Red Cross Society will finalize the clarification of the most affected families' lists in close cooperation with regional and local authorities. During the meeting they also discussed the process and results of the activities carried out by the Armenian Red Cross Society in the region, the current cooperation with the Shirak regional administration and future plans.