Array ( [label] => Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը շարունակում է աջակցել խոցելի խմբերին [uri] => /news/red-cross-continues-to-support-the-most-vulnerable.html [id] => 417 ) 1
Խոցելի խմբերի սոցիալական վիճակի վրա Covid-19 համավարակի ազդեցությունը հնարավորինս մեղմելու նպատակով՝ մայիսի 2-ից Շիրակի մարզի Գյումրի քաղաքում և հարակից համայնքներում տրամադրվում է մեկ ամսվա համար նախատեսված սննդի և հիգիենիկ պարագաների 1485 փաթեթ` Եվրամիության աջակցությամբ։ Շահառուներն են միայնակ և անժառանգ տարեցներ, հաշմանդամություն ունեցող անձինք և առավել խոցելի ընտանիքներ։
Ընդհանուր առմամբ մայիս ամսվա ընթացքում Շիրակի մարզում աջակցություն կտրվի 2500 խոցելի անձի։
Փաթեթները կազմված են հիմնվելով ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության կողմից տրամադրված մեկ մարդու համար նվազագույն զամբյուղի հաշվարկի վրա։ Մարզում մարդասիրական օգնությունը տրամադրվում է Եվրամիության, Շվեյցարական Կարմիր խաչի և ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության աջակցությամբ։
Covid-19 hամավարարակի հետևանքով հայտարարված արտակարգ դրության առաջին օրերից մինչև մայիսի 1-ը Շիրակի մարզում՝ Պարետատան, ՀՀ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության հետ համագործակցությամբ տեղական բիզնես ընկերությունների կողմից նվիրաբերված թարմ սննդի 770 փաթեթ է տրամադրվել միայնակ և անժառանգ տարեցների, հաշմանդամություն ունեցող անձանց, խոցելի ընտանիքների, մանկատան շրջանավարտների, ցուցումով ինքնամեկուսացվածների, Գյումրու տուն-ինտերնատի բնակիչներին։
——————————————————————
Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության կողմից մարդասիրական աջակցությունը տրամադրվում է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության կողմից տրված ցուցակներով։

Array ( [label] => ARCS continues to support the most vulnerable [uri] => /en/news/red-cross-continues-to-support-the-most-vulnerable.html [id] => 417 ) 1
07.05.2020
Starting from May 2, In Gyumri, Shirak region and in the surrounding communities, 1485 lonely elderly, disabled people and vulnerable families received one-month food and hygiene parcels with the support of the European Union.
The packages will be delivered to nearly 2,500 people in need in the region of Shirak during May.
The packages packed on the calculation of the minimum basket of per person, provided by the Ministry of Labor and Social Affairs.
Humanitarian assistance in the region is provided with the support of the European Union, the Swiss Red Cross and USAID.
From the very first days of the State of Emergency, the ARCS has been implementing activities in response to the needs of vulnerable groups in collaboration with the Commandant’s office, Ministry of Labor and Social Affairs, from May 1, 770 packages of fresh food donated by local business companies were provided to lonely elderly, disabled people, orphanage graduates, beneficiaries of 24 hours’ care house, and self-isolated people by instruction.
——————————————————————
The humanitarian assistance is provided based on the lists of beneficiaries provided by the RA Ministry of Labor and Social Affairs.