«Ամենն ալ լավ պիտի ըլլայ». Զվարթ Բարսումյան
Մեկ զանգ ու՝ վերջ, բավական էր լսել Կարմիր խաչի անունն ու, առանց որևէ հարցի, Զվարթ Բարսումյանն արդեն պատրաստ է մեզ ընդունել իր փոքրիկ ու տաքուկ անկյունում՝ պատմելու իր ու որդու կյանքի պատմությունը: Չնայած բազում դժվարություններին, լավատեսությունը կարծես տիկին Զվարթի բնավորության անբաժան գիծն է, ամեն պատմությունից հետո հետո թախծոտ ու հույսով լի հայացքը  սևեռելով հեռուն ասում է` «Ամենն ալ լավ պիտի ըլլայ»:
Սիրիայում ծայր առած պատերազմի հետևանքով շատ հայեր տեղափոխվեցին Հայաստան՝ թողնելով իրենց տարիների ստեղծածն ու վաստակածը:
2013 թվականին տիկին Զվարթի որդին եկել էր Հայաստան` ուսումը շարունակելու: Մեկ տարի անց ինքն էլ ամուսնու հետ պետք է  տեղափոխվեր, սակայն վերջինս անսպասելիորեն մահացավ: Արդեն մենակ եկավ որդու մոտ։
Տիկին Զվարթը Հալեպում էլ բավական մոտ էր հայկական արմատներին ու մշակույթին. տարբեր մշակութային կենտրոնների անդամ էր, երգում էր «Զվարթնոց» երգչախմբում: Այնպես որ Հայաստանում մշակութային ինտեգրումն ավելի արագ եղավ, քանի տնտեսականը։ Այստեղ էլ օգնության եկավ Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը։ Տիկին Զվարթը որոշել էր խոհարարությամբ զբաղվել, և, ստանալով Հայկական Կարմիր խաչից ստանալով տարբեր կենցաղային սարքավորումներ միկրոալիքային վառարան, սառնարան)` կարողանում է պատվերներ ընդունել: Բացի այդ էլ ֆուրշետի դասընթացների է հաճախում։
Երբ  2018 թվականի հուլիսից մեկնարկեց «Սիրիահայերի և տեղացիների դիմակայունության բարձրացում» ծրագիրը (“Increased Resilience of Syrian Armenians and Host Population” (IRIS) Programme), որը ղեկավարվում է Ավստրիական Կարմիր խաչի կողմից իրականացվում է Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության (ՀԿԽԸ), Հայկական Կարիտասի, ՓՄՁ համագործակցության ասոցիացիայի, Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոնի կողմից՝ համընկերությամբ, տիկին Զվարթն արդեն հնարավորություն ստացավ օգտվելու նաև բնակվարձի փոխհատուցման աջակցությունից (ծրագրի շրջանակներում 100 սիրիահայ ընտանիք ամեն ամիս ստանում է 100 եվրոյին համարժեք դրամ)։
- Կարմիր խաչը ընտանիքս է, այդ աղջիկներին, տղաներին շատ կսիրեմ, իրենց կեցվածքն է` հոգատարությունը, սերը որ կցուցնեն, ժպիտներն իրենց աչքերուն, կզգաս, որ անկեղծություն կա, կեղծ բան մը չի կայ: Փառք Աստծո, որ կա Կարմիր Խաչը և հետաքրքրված են մեզմով, չեն անտեսած, - ասում է նա։
Որդին ավարտել է Հայաստանի Ազգային Պոլիտեխնիկական համալսարանը, այժմ էլ սովորում է նույն համալսարանի մագիստրատուրայում՝ ծրագրավորող է, ժամանակավորապես զբաղվում է հեռախոսների վերանորոգմամբ: Չնայած ունի լավ հեռանկարներ, չեն պատրաստվում բնակություն հաստատել այլ ափերում․
- Ինքզինքս չեմ կարող երևակայել ուրիշ տեղ: Փողն ամեն ինչ չէ, կարևորը մարդ մնաս, երբեմն մարդիկ կհարստանան կմոռանան իրենց մարդ ըլլալը, երբեմն վատ պայմաններն կհուզին, բայց լավ կըլլա, իրատես եմ, - վստահեցնում է նա։
Ընթերցանություն ու արվեստ շատ սիրող ու գնահատող տիկին Զվարթը, անկախ դժվարություններից հույս ունի, որ ամեն ինչ լավ է լինելու,  սրտում փափագ ունի սեփական տունն ունենալ, և զավակին տեսնել երջանիկ, վստահ է, որ դա էլ կիրականանա․ չէ՞ որ ամեն ինչ լավ է լինելու:
«Սիրիահայերի և տեղացիների դիմակայունության բարձրացում» (ԻՐԻՍ) ծրագրի նպատակն է  ներդրում ունենալ Ինտեգրացիայի ազգային քաղաքականության մեջ, որն ուղղված է Հայաստանում սիրիահայերի արժանապատիվ կյանքի ապահովմանը՝ ամբողջական պաշտպանության և ինտեգրման միջոցով՝ ունենալով հատուկ նպատակ բարելավել սիրիահայերի և տեղաբնակների սոցիալական և տնտեսական դիմակայունությունը, ինչպես նաև հզորացնել Հայաստանի տնտեսական աճի  ինստիտուցիոնալ կարողությունները։ Ծրագիրն իրականացվում է  «Հայկական Կարմիր խաչի ընկերություն»-ից, «Հայկական Կարիտաս» Բարեգործական ՀԿ-ից, «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ-ից, «ՓՄՁ համագործակցության» ասոցիացիայից կազմված կոնսորցիումի կողմից, որը ղեկավարվում է Ավստրիական Կարմիր Խաչի կողմից։
ԻՐԻՍ ծրագիրը ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության տարածաշրջանային թրասթ Ֆոնդ՝ «Մադադ»-ի, Ավստրիական զարգացման համագործակցության և Ավստրիական Կարմիր խաչի կողմից։

One phone call from the Red Cross was enough to be invited and warmly greeted in Zvart Barsumyan’s small house. She was ready to tell her and her son’s story.  The first thing you notice is, that despite of hardships and difficulties, Mrs. Zvart is full of optimism; looking far away with eyes full of sadness and hope, she repeats in sweet Wester Armenian: “Everything will be fine”.
After the war in Syria, started from 2012, many Armenians fled to Armenia, leaving behind all they hag earned and created during their lives.
In 2013, Mrs. Zvart’s son started his studies in one of Universities in Armenia, she had planned to join him with his husband in a year, but  he suddenly died. She arrived in Armenia alone.
Mrs. Zvart was very active women, she loves art and music, and was a member of number of cultural centers in Alleppo, for example of “Zvart” choir. She was very close to her national roots, and it made easier her cultural integration in Armenia. But the economic side of the process was not that easy, and here the Red Cross was the first to support her. Mrs Zvart was a great cooker, like many other Syrian Armenian women, who had never worked before.  Now, the new circumstances, made her to think of using her abilities to ensure her stable income. She applied to Armenian Red Cross Society and received microwave oven and refrigerator, which gave her an opportunity to start her small business.
When the  (“Increased Resilience of Syrian Armenians and Host Population” (IRIS) Programme launched in July, 2018, which is leaded buy Austrian Red Cross and being implemented in consortium with Armenian Caritas, SME Cooperation Association, Centre for Coordination of Syrian Armenians’ Issues, Mrs. Zvart benefits also from housing support ( in the frames of the project 100 families receive 100 EUR monthly).
“The Red Cross is my family, I love these guys and ladies, their care, love and support, their smiles and shining eyes are precious, you feel that they are honest and kind. Thanks God, the Red Cross doesn’t forget us”, she says.
Her son is now MA student in Polytechnic University, he is a software engineer. Even though he has good career perspectives abroad, they do not plan to leave the country.
“I can not imagine living in any other place, than Armenia. Money is not the most important thing in the world. The most important is Humanity.  Sometimes people forget about that, when they live hard life. But I am sure, that everything will be fine”, she assures.
This woman, who loves art and reading, and believes in better future, dreams only to have her own home and see her son living happy, because everything will be all right.
Increased Resilience of Syrian Armenians and Host Population (IRIS) Programme – The objective of IRIS is to contribute to the National Integration Policy that intends to guarantee a dignified life for Syrian Armenians in Armenia through full protection and integration, with the specific objective to improve social and economic resilience of Syrian Armenians and host population and to strengthen institutional capacities for economic growth in Armenia. The programme is being implemented by the consortium consists of the Armenian Red Cross Socierty, Armenian Caritas Benevolent NGO, Centre for Coordination of Syrian Armenians’ Issues NGO, SME Cooperation Association and led by the Austrian Red Cross. Save the Children is affiliated partner to the programme and led by the Austrian Red Cross. IRIS progranme is funded by European Union Regional Trust Fund ‘Madad, Austrian Development Cooperation, Austrian Red Cross.