Այսօր Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության` ՄԱԿ ՓԳՀ կողմից ֆինանսավորվող ծրագրի "Եկամտաբերության խթանման բաղադրիչի շրջանակներում" մեկնարկեց երրորդ փուլի գործիքների բաշխումը։
Տարվա սկզբից շուրջ 85 սիրիահայ և այլ երկրներից Հայաստանում ապաստան գտած քաղաքացիներ արդեն ստացել են իրենց ընտանեկան բիզնեսները հիմնադրելու կամ զարգացնելու համար անհրաժեշտ գործիքներ՝ վարսավիրության, սննդի պատրաստման, ոսկերչության, մեքենաների վերանորոգման և այլ ոլորտներում աշխատելու համար։ Այսօր 12 փախստական ընտանիք ստացան կարի և մաքրակարի մեքենաներ՝ հագուստի պատրաստման և վերանորոգման աշխատանքներով զբաղվելու համար։ Գործիքների հետագա բաշխումները կրկին կներառեն խոհարարական տեխնիկա, մեքենավարման պարագաներ, ոսկերչական սարքավորումներ, համակարգիչներ՝ դիզայնի, մեքենայի ախտորոշման և այլ բիզնեսներում օգտագործելու համար։ Երրորդ փուլով նախատեսվում է գործիքներ տրամադրել շուրջ 80 ընտանիքի։

Today, in Armenian Red Cross Society distribution of tool kits was started in the frames of the third phase of the “Income Generating” component of the project funded by UNHCR.
Since the beginning of the year, around 85 Syrian Armenians and other citizens, who had found asylum in Armenia, have already received the necessary tool kits for the establishment or development of their family businesses, such as hairdressing, cooking, jewelry, car repair and other work areas. Today 12 displaced families were given sewing and overlock machines, for the production and repair of the cloths. Tools for future distributions will include cooking supplies, car repair tools, jewelry suppliesand computers for the use of design, vehicle diagnostics and other industries. The third phase is expected to provide tool kits for about 80 families.