Արձագանք Covid-19-ին․ Հայկական Կարմիր խաչի...
Covid-19-ի համավարակի պատճառով հայտարարված արտակարգ դրության առաջին իսկ օրվանից, ՀԿԽԸ-ն՝ Պարետատան, ՀՀ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի, ՀՀ Առողջապահության, ՀՀ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունների, ՀՀ բոլոր մարզպետարանների և Երևան քաղաքի քաղաքապետարանի հետ համագործակցությամբ և համակարգմամբ, իրականացնում է գործառույթներ, որոնք ուղղված են խոցելի խմբերի կարիքներին համապատասխան արձագանքմանը։
Այս ընթացքում՝ արտակարգ ռեժիմով շարունակում են գործել Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության Սոցիալ-հոգեբանական աջակցության կենտրոնները, կամավորները՝ ըստ կարիքի այցելում և օգնում են աջակցության կարիք ունեցող տարեցներին ու հաշմանդամություն ունեցող անձանց կենցաղային հարցերում, այդ թվում՝ գնումներ կատարելու հարցում
ՀԿԽԸ կողմից իրականացվող խնամքի բոլոր ծառայությունները նույն ռեժիմով շարունակում են իրենց աշխատանքը, մարդասիրական օգնություն է տրամադրվում միայնակ տարեցներին, հաշմանդամություն ունեցող անձանց և փախստականներին։
Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը՝ հաշվի առնելով համավարակի պատճառով խոցելի խմբերի վատթարացող սոցիալական վիճակը, ակտիվորեն իրականացնում է տեղական և միջազգային ռեսուրսների հայթայթման գործընթաց։
Արդյունքում, Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը, ապրիլ-մայիս ամիսների ընթացքում կաջակցի 11050 մարդու Հայաստանի Հանրապետության ողջ տարածքում՝ ՀՀ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության կողմից սահմանած պարենային ապրանքների և պաշտպանական միջոցների զամբյուղի հիման վրա: Շահառուները կհանդիսանան անժառանգ և միայնակ կենսաթոշակառուներ, հաշմանդամություն ունեցող անձիք:
Մարտի 27-ից ապրիլի 5-ը  Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը՝ ՀՀ կառավարության, մասնավորապես վարչապետի աշխատակազմի և ՀՀ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության հետ համագործակցությամբ,  Covid-19-ի համավարակով պայմանավորված սոցիալական իրավիճակը մեղմելու նպատակով, իրականացրեց ստացված սննդային նվիրատվությունների տեսակավորում, փաթեթավորում և բաշխում։
Արմավիրի, Շիրակի, Լոռու մարզերում և Երևանում բնակվող միայնակ անժառանգ թոշակառուներ, հաշմանդամություն ունեցող անձինք, մանկատան շրջանավարտներ և անօթևաններ՝ թվով 1026 հոգի, ստացան սննդի փաթեթներ։
Նվիրատուներն են՝«Միլքո» (ՓԲԸ), «Սեվանի իշխան» (ՓԲԸ), «Սոնանուշ» (ՍՊԸ), «Գրին ֆարմեր» (ՍՊԸ), «Էկո ֆրեշ մաշրումս» (ՍՊԸ), «Ինգո Արմենիա» (ՍՊԸ), «Ագրո թրեյդ» (ՍՊԸ), «Գոլդեն բեյքրի», «Ռոյալ - Արմենիա», «Սմօգսոյոիզ» ՍՊԸ
«Իմ քայլը» հիմնադրամի հետ համագործակցությամբ, հիմնադրամի կողմից ձեռք բերված պարենային ապրանքների և պաշտպանական միջոցների փաթեթներ կբաշխվեն Արագածոտնի մարզի 351 միանակ տարեցներին և հաշմանդամություն ունեցող անձանց:
Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության կողմից մարդասիրական աջակցությունը տրամադրվում է  ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության կողմից տրված ցուցակներով։
Նշված ամբողջ գործունեությունն իրaկանացվում է և շարունակական է մեր գործընկերների շնորհիվ՝ Կարմիր խաչի և Կարմիր մահիկի ազգային ընկերությունների միջազգային ֆեդերացիա, Կարմիր  խաչի միջազգային կոմիտե, Դանիական Կարմիր խաչ, ԱՄՆ կառավարություն, Եվրամիություն:

Array ( [label] => Responding to Covid-19. ARCS continues to support the most vulnerable [uri] => /en/news/continuous-support-to-the-most-vulnerable-covid19.html [id] => 401 ) 1
08.04.2020
From the very first day of the State of emergency declared as a result of  COVID-19 pandemic, the ARCS has been implementing activities in response to the needs of vulnerable groups in collaboration and coordination with the Commandant's office, Ministry of Labor and Social Affairs, the Ministry of Health, the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure, all the Administrative Regions of Armenia and the Yerevan Municipality.
ARCS Psycho-social support centers operate in emergency mode, based on the needs the volunteers visit lonely elderly and disabled people to help in households, including helping in daily shopping.
All ARCS care services continue to operate in the same mode, humanitarian assistance is being provided to lonely elderly, disabled people and refugees.
Taking into consideration the worsening social conditions of the vulnerable groups as a result of pandemic, ARCS actively implements local and international resource mobilization.
As a result, in April-May, Armenian Red Cross Society will support 11,050 people in all over of the country,  by basic food and protective measures basket, defined by the RA Ministry of Labor and Social Affairs. Beneficiaries will be childless lonely pensioners and people with disabilities.
From March 27 to April 5, the Armenian Red Cross Society sorted out, packed and distributed food donations in cooperation with the RA Government, particularly the Prime Minister's Office and the RA Ministry of Labor and Social Affairs.
1027 beneficiaries In Armavir, Shirak, Lori regions and Yerevan, lonely elderly, disabled people, orphanage graduates and the homeless people received food packages.
The donors are "Milko" (CJSC), " Sevani Ishkhan" (CJSC), "Sonanush" (LLC), "Green Farmer" (LLC), "Eco Fresh mushrooms" (LLC), "Ingo Armenia" (LLC), "Agro Trade" (LLC), "Golden Baker", "Royal - Armenia", "Smogsoyoiz" LLC,
On 7-10 april, in cooperation with the “My Step” Foundation, food and protective measures parcels purchased by the Foundation were distributed to 351 elderly people and people with disabilities in Aragatsotn region.
The humanitarian assistance is provided based on the lists of beneficiaries provided by the RA Ministry of Labor and Social Affairs.
All these activities are being implemented thanks to our partners: the International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies, the International Committee of the Red Cross, the Danish Red Cross, the US Government and the European Union.