Սիրահայերի ինտեգրմանն ուղղված միջոցառումներ
«Սիրիահայերի և տեղացիների դիմակայունության բարձրացում» ծրագրի շրջանակում շարունակաբար անցկացվում են տարաբնույթ միջոցառումներ, հանդիպումներ, ուսումնական այցեր, որոնց նպատակն է աջակցել սիրահայերի ինտեգրմանը Հայաստանում։
Հունվարի 24-ին Հայկական Կարմիր խաչի  ընկերության   ծրագրի շրջանակներում  16  սիրիահայ հրավիրվեց  Մոսկվա կինոթատրոն դիտելու «Ազնիվ գողերը»  ֆիլմը: Մասնակիցները նշեցին, որ նման միջոցառումներն օգնում են մի պահ կտրվել կենցաղային հոգսերից ու առօրյա դժվարություններից:
Հունվարի 31-ին Լոֆտ ժամանցային կենտրոնում և փետրվարի 7-ին «Սոցիալ-հոգեբանական կենտրոնում»  Հայկական Կարմիր խաչի  ընկերության  ծրագրի շրջանակներում տեղի ունեցան խոհանոցային միջոցառումներ։
Շահառուները, մասնագետի օգնությամբ, պատրաստեցին «Բանանով և ելակով պանակոտտա», որը շատ թեթև, նուրբ համով  աղանդեր  էր։ Իսկ մյուս հանդիպման ժամանակ  գլխավոր թեման աղցաններն էին։Մասնակիցները պատրաստեցին հետաքրքիր և համեղ աղցաններ։ Վերջում մասնակիցները կիսվեցին իրենց բաղադրատոմսերով և խոհարարական գաղտնիքներով:
Փետրվարվարի 27-ին  Սոցիալ-հոգեբանական կենտրոնի հյուրն էր կոսմետոլոգ Անահիտ Մալոյանը, որը սիրով կիսվեց իր հարուստ գիտելիքներով՝ անդրադառնալով մաշկի խնամքի առանձնահատկություններին: Մասնագետը ծանոթացրեց նաև  ժամանակակից կոսմետոլոգիայի յուրահատուկ մոտեցումներին և գաղտնիքներին:
ԻՐԻՍ ծրագիրը իրականացվում է Ի պատասխան Սիրիական Ճգնաժամի ստեղծված Եվրոպական միության տարածաշրջանային Թրասթ Ֆոնդի՝ «Մադադ»-ի, Ավստրիական զարգացման համագործակցության և Ավստրիական Կարմիր խաչի ֆինանսական աջակցությամբ։, Ավստրիական Կարմիր խաչի կողմից ղեկավարվող կոնսորցիումի կողմից, որի անդամներն են Հայկական կարիտաս Բարեգործական ՀԿ-ն, Հայկական Կարմիր խաչի ընկերակցության, Սիրիահայերի հիմնախնդիրների համակարգման կենտրոնի և ՓՄՁ համագործակցություն ասոցիացիայի կողմից։

Array ( [label] => Activities aimed at integration of Syrian-Armenians [uri] => /en/news/integration-of-syrian-armenians.html [id] => 379 ) 1
08.02.2020
In the framework of “Increased Resilience of Syrian-Armenians and Host Population” program (IRIS) various events, meetings, study-visits are constantly organized aimed at fostering the integration process of Syrian-Armenians in Armenia.
On January 24, under the auspices of the same Program of the “Armenian Red Cross Society” (ARCS) 16 Syrian-Armenians were invited to watch “Honest Thieves” movie at Moscow Cinema. Invitees mentioned that this kind of activities help to relax a bit from daily routine and hardships.
In the framework of ARCS projects on January 31 (at LOFT anti-cafe) and February 7 (at Psycho-Social Centre) cooking-activities were organized.
With expert guidance, the beneficiaries cooked “a panna cotta with banana and strawberry”, which is a soft and light dessert. The main topic of another meeting was making salads. The participants made salads with interesting and tasty recipes. At the end, they shared with their recipes and cooking secrets.
On February 27, the guest of Psycho-social centre was cosmetologist Anahit Maloyan, who shared with her rich knowledge touching upon the peculiarities of skin-care. The expert introduced the contemporary approaches and secrets of cosmetology.
The IRIS programme is funded by the  EU Regional Trust Fund in Response to the Syrian Crisis (the ‘MADAD’ Fund), Austrian Development Cooperation and Austrian Red Cross and is being implemented by the consortium led by Austrian Red Cross and consisting of “Armenian Caritas” Benevolent NGO, Armenian Red Cross Society, Centre for Coordination of Syrian Armenians’ Issues, SME Cooperation Association.