83-ամյա Էլմիրա Դալաքյանն ապրում է Աշտարակի փախստականների թաղամասում: Նա պատմում է, որ 1989 թվականին որդու հետ միասին գաղթել է Բաքվից՝ վերջին ինքնաթիռով: Ամուսնուն կորցրել է:
Մինչև 1995 թվականն ապրել է ժամանակավոր կացարանում Երևանում, հետո տեղափոխվել է Աշտարակ, որտեղ տներ են կառուցվել փախստականների համար:
Որդին երկար տարիներ է, ինչ բնակվում է Ռուսաստանում:
Էլմիրան երիտասարդ տարիներին ակտիվ հասարակական գործունեությամբ է զբաղվել, ու չնայած 1990 - ականների դժվարին սոցիալ-տնտեսական իրավիճակին, աշխատանք գտել է նաև Հայաստանում:
- Աշխատել եմ մոսկովյան շինարարական կազմակերպությունում, հետո՝ Շինարարության մինիստրությունում՝ մինչև թոշակի անցնելը, - ասում է Էլմիրան:
Ինչպես խոստովանում են Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության Աշտարակի մասնաճյուղի կամավորները, Էլմիրայի հետ շատ հեշտ է շփվելը:
- Ես սիրում եմ շփվել` հարևանների, Կարմիր խաչի կամավորների հետ, չեմ սիրում մենակ մնալ: Հյուրասեր եմ, ու ինքս եմ սիրում հյուր գնալ:
Շվեյցարական Կարմիր խաչի աջակցությամբ իրականացվող «Ձմեռային աջակցություն միայնակ տարեցներին» ծրագրի շրջանակներում Գեղարքունիքի, Արագածոտնի, Արարատի, Արմավիրի, Կոտայքի, Տավուշի և Սյունիքի 490 միայնակ տարեցներ ամեն ամիս ստանում են սնունդ, եռամսյակը մեկ՝ հիգիենիկ պարագաներ, կամավորներն ամեն շաբաթ այցելում են նրանց և միասին նշում տոները:

83-year-old Elmira Dalakyan lives in the refugee district of Ashtarak. She says that in 1989 she and her son emigrated from Baku on the last plane. She lost her husband.
She lived in a temporary shelter in Yerevan until 1995, then moved to Ashtarak, where houses for refugees were built.
Her son has been living in Russia for many years.
Elmira was engaged in active social activities in her youth, and despite the difficult socio-economic situation of the 1990s, she found a job in Armenia as well.
- I worked in the Moscow construction organization, then in the Ministry of Construction until retirement, - says Elmira.
As the volunteers of the Ashtarak branch of the Armenian Red Cross Society admit, it is very easy to communicate with Elmira.
- I like to communicate with neighbors, Red Cross volunteers, I don't like to be alone. I am a hospitable person, and I like to visit myself.