ՀԿԽԸ Գյումրու շուրջօրյա խնամքի կենտրոնը հիմնանորոգվում է
Լայն միջանցքի անկյուններում մի քանի տղամարդ ու կին, ոմանք՝ հաշմանդամի սայլակին նստած, ոմանք՝ պարզապես աթոռներին, հեռուստացույցից ներս լցվող երաժշտության հնչյունների տակ նարդի կամ շաշկի են խաղում։ Շուրջը վերանորոգում է՝ հին ու նոր պատերի հակադրությունը հիշեցնում է, թե ինչ պայմաններ էին այստեղ նախկինում, և թե ինչպես էին ապրում 160 միայնակ խնամքի կարիք ունեցող տարեցներ կամ հաշմանդամություն ունեցող անձինք։ Բոլորի պատմությունները տարբեր են, բայց նույն ավարտն ունեն՝ մնացել են առանց խնամքի, հարազատները կամ արտասահմանում են, կամ էլ հնարավորություն չունեն տանը պահելու և խնամելու։ Նրանցից շատերի համար սա վերջին ապաստանն է։
Գյումրու շուրջօրյա խնամքի հիմնանորոգվող կենտրոնն է, որի կառավարումն արդեն երկու տարի է, ինչ ստանձնել է Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը։
62 - ամյա Սուսաննան այստեղ եկել է 2014 թվականին Վարդենիսից՝ ուղեղի կաթված է ունեցել, ձեռքը չի աշխատում։ Շատ մաքրասեր է, բոլորին նկատողություն է անում, որ մաքուր պահեն իրենց ու սենյակները։
-   Ես պահեցի ծնողներիս, երբ եղբայրներս հրաժարվեցին, - ասում է նա, - հետո հիվանդացա, մեկ տարի անկողնային հիվանդ էի։ Ասացին, որ տանը հարսներ, երեխաներ ունեն, հորքուր չեն կարող պահել, ու բերեցին թողեցին այստեղ։ Ինձ բուժեցին, ես հիմա կարողանում եմ քայլել։ Շատ շնորհակալ եմ բոլորին։
2021 թվականի սեպտեմբերից սկսվեց առաջին մասնաշենքի վերանորոգումը, որտեղ ստեղծվել է պալիատիվ խնամքի բաժանմունք։ Հիմնանորոգվել են մասնաշենքի քսան սենյակները, ճաշարանն ու խոհանոցը, կաթսայատունը, առաջին հարկի միջանցքի վերանորոգումը կավարտվի մարտ ամսվա վերջին։
Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը ֆոնդեր է հայթայթում մյուս երկու մասնաշենքերի վերանորոգման համար ևս:
- Մենք գործադրում ենք բոլոր ջանքերը՝ ռեսուրսներ ներգրավելու ուղղությամբ, որպեսզի բոլոր խնամառուներն ապրեն հավասար պայմաններում, - ասում է ՀԿԽԸ գործադիր տնօրեն Աննա Եղիազարյանը:
Վերանորոգումն ընթանում է Ավստրիական զարգացման համագործակցության, Ավստրիական, Իտալական և Շվեյցարական Կարմիր խաչերի ֆինանսական աջակցությամբ:

In the corners of the wide corridor, several men and women, some sitting in wheelchairs, some just on chairs, playing backgammon or checkers in the accompaniment of the sounds of music coming in from the TV. The area is being renovated, the contrast between the old and the new walls is reminiscent of the conditions that used to be here and how 160 elderly people in need of care or people with disabilities used to lived. Everyone's stories are different, but they have one note in common: they have been left without care, their relatives are either abroad or cannot afford to take care of them at home. For many of them, this is the last refuge.
It is the renovated day care center of Gyumri, the management of which has been undertaken by the Armenian Red Cross Society for two years already.
Susanna, 62, came here from Vardenis in 2014, she had a stroke and can't move her hand. She is extremely neat and instructs everyone to keep themselves and their rooms clean.
"I took care of my parents when my brothers refused," she says. "Then I got sick, I was bedridden for a year." They said that they had brides and children at home, they could not take care of me, so they brought me here. I was cured, I can now walk. Thank you very much to everyone.
In September 2021, the renovation of the first building began, where a palliative care department was established. The twenty rooms of the building, the canteen and the kitchen, the boiler house have been renovated, the renovation of the first floor corridor will be completed by the end of March.
The Armenian Red Cross Society is raising funds for the renovation of the other two buildings.
"We make every effort to attract resources so that all the beneficiaries live in equal conditions," says ARCS Executive Director Anna Yeghiazaryan.
The renovation is supported by the Austrian Development Cooperation, the Austrian, Italian and Swiss Red Crosses.